^
App Store developers logo ikona

Apple pozwoli aplikacjom przekierowywać do rejestracji w serwisie poza App Store

Jaromir Kopp

2 września 2021

Apple ogłosiło, że aplikacje czytników treści mogą przekierowywać użytkowników w celu zapisania się do usług poza App Store z pominięciem jego metod płatności. Apple twierdzi, że zmiana ta zamknie dochodzenie Japońskiej Komisji ds. Uczciwego Handlu (JFTC).

Japończycy naciskali, ale zmiana globalna

Wczoraj Apple ogłosiło dużą zmianę w App Store, która zamknie dochodzenie Japońskiej Komisji Sprawiedliwego Handlu (JFTC). Firma podała, że deweloperzy aplikacji, które służą do czytania, czy odtwarzania treści wkrótce będą mogli w aplikacji stosować linki do strony internetowej, pozwalającej użytkownikom na zapisanie się do usługi lub zarządzanie kontem. 

Apple precyzuje, które aplikacje będą uznane za „czytnikowe” i skorzystają z tej możliwości. Są to programy dostarczające „wcześniej zakupione treści lub subskrypcje treści dla cyfrowych magazynów, gazet, książek, audio, muzyki i wideo”. Jak widać w tej definicji mieści się m.in. Netflix, czy inne usługi streamingowe. Również nasza Audioteka, czy Legimi.

Zmiany pojawią się na początku przyszłego roku. 

W celu zapewnienia bezpiecznego i bezproblemowego doświadczenia użytkownika, wytyczne App Store wymagają od deweloperów sprzedaży usług cyfrowych i subskrypcji za pomocą systemu płatności w aplikacji firmy Apple. Ponieważ twórcy aplikacji dla czytelników nie oferują w aplikacji towarów i usług cyfrowych do kupienia, Apple uzgodnił z JFTC, że twórcy tych aplikacji będą mogli udostępniać jeden link do swojej strony internetowej, aby pomóc użytkownikom w założeniu konta i zarządzaniu nim.

Zanim zmiana wejdzie w życie na początku 2022 r., Apple zaktualizuje swoje wytyczne i proces weryfikacji, aby upewnić się, że użytkownicy aplikacji czytników nadal mają bezpieczne doświadczenia w App Store. Chociaż zakupy w aplikacji za pośrednictwem systemu handlowego App Store pozostają najbezpieczniejszą i najbardziej zaufaną metodą płatności dla użytkowników, Apple pomoże również twórcom aplikacji czytników chronić użytkowników, gdy połączą ich z zewnętrzną witryną internetową w celu dokonania zakupów.

Phil Schiller, Apple Fellow, który prowadzi App Store, mówi, że zmiana „pomoże twórcom aplikacji czytników ułatwić użytkownikom konfigurowanie i zarządzanie aplikacjami i usługami, jednocześnie chroniąc ich prywatność i utrzymując ich zaufanie”.

Zaufanie w App Store jest dla nas wszystkim. Celem App Store jest zawsze zapewnienie użytkownikom bezpiecznych i pewnych doświadczeń, a jednocześnie pomaganie im w znajdowaniu i korzystaniu ze wspaniałych aplikacji na urządzeniach, które uwielbiają. Mamy wielki szacunek dla Japońskiej Komisji Uczciwego Handlu i doceniamy naszą wspólną pracę, która pomoże twórcom aplikacji dla czytników ułatwić użytkownikom konfigurowanie i zarządzanie ich aplikacjami i usługami, jednocześnie chroniąc ich prywatność i utrzymując ich zaufanie.

Wygląda na to, że witryna, do której aplikacja ma przekierowywać, będzie również podlegała sprawdzeniu i prawdopodobnie będzie musiała obsługiwać jakiś system kontrolny, który budzi zaufanie Apple. I oby tak się stało.

To już kolejna zmiana, na którą zgodziło się Apple. Wcześniej firma dogadała się z deweloperami w USA, czyniąc ustępstwa dotyczące m.in. marketingu i informacji o płatnościach poza aplikacją. 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy