^
App Store developers logo ikona

Apple dogadało się z deweloperami w USA

Jaromir Kopp

27 sierpnia 2021

W zaskakującym komunikacie, który pojawił się w nocy, Apple ogłosiło kilka zmian w zasadach App Store, jako rozwiązanie części punktów spornych pozwu zbiorowego amerykańskich deweloperów. Umowa, która czeka na zatwierdzenie przez sąd, wskazuje „siedem kluczowych priorytetów wspólnych dla Apple i małych deweloperów” oraz opisuje zmiany kilku spornych warunków, które zostały zamieszczone w pozwie.

Apple czyni ustępstwa

Najważniejsze zmiany, które zostaną wdrożone w App Store i w jego regulaminie dotyczącym deweloperów zostały opisane w dokumencie zamieszczonym na stornach Apple. Oto ich skrót.

Największa zmiana dotyczy płatności zewnętrznych. Apple nie pozwala deweloperom na oferowanie własnych metod płatności w aplikacjach na iOS, ale pozwala twórcom aplikacji na „korzystanie z komunikacji, takiej jak e-mail, w celu udostępniania informacji o metodach płatności poza swoją aplikacją na iOS”. Oznacza to, że użytkownicy iOS, którzy zarejestrują się na bezpłatny okres próbny, mogą być bezpośrednio informowanie przez deweloperów o zewnętrznych metodach płatności bez naruszania warunków App Store.

Deweloperzy zgodzili się utrzymać opłaty obowiązujące w App Store na obecnych zasadach przez co najmniej następne trzy lata. Obejmuje to zmniejszoną prowizję pobieraną od deweloperów zarabiających mniej niż 1 milion dolarów rocznie w App Store.

Apple zwiększy również liczbę punktów w drabince cenowej, dostępnych dla deweloperów w przypadku subskrypcji, zakupów w aplikacji i płatnych aplikacji do ponad 500. Obecnie do wyboru jest około 100 punktów cenowych. Apple zgodził się także na dalsze pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania bazujące na „obiektywnych cechach”, takich jak liczba pobrań, oceny i trafność.

Dodatkowo Apple zgodziło się dodać do witryny App Review treści, które pomogą deweloperom zrozumieć, jak działa proces odwoławczy. Apple zgodziło się też na stworzenie rocznego raportu przejrzystości opartego na danych z App Store, którym będzie się dzielić z deweloperami. Na koniec Apple utworzy również fundusz o wartości 100 milionów dolarów, który będzie przeznaczony na pomoc małym amerykańskim deweloperom zarabiającym 1 milion dolarów lub mniej. 

Chyba tylko ta ostatnia zmiana nie będzie dotyczyć deweloperów spoza USA.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy