^
Satelita sputnik

iPhone 13 z łącznością satelitarną!

Jaromir Kopp

30 sierpnia 2021

Dwa lata temu pisaliśmy o sekretnym dziale w Apple, który zajmuje się rozwojem technologii łączności satelitarnej. Projekt miał wg przecieków bardzo wysoki priorytet i wygląda na to, że już w tym roku zobaczymy pierwsze jego efekty. iPhone 13 ma mieć modem do łączności z satelitami LEO.

Specjalnie dla Apple: Qualcomm X60

Wg informacji cytowanych przez Mac Rumors, a podawanych w notatce dla inwestorów przygotowanej przez Ming-Chi Kuo, najnowsze iPhone’y będą wyposażone w specjalną wersję modemów Qualcomm X60, która obsługuje łączność z satelitami umieszczonymi na niskich orbitach (LEO). Ma to zapewnić transmisję danych i połączenia w miejscach, gdzie nie ma pokrycia siecią naziemną 4G i 5G.

Kuo informuje inwestorów, że linia iPhone 13 będzie wyposażony w sprzęt, który jest w stanie łączyć się z satelitami LEO. Jeśli zostaną włączone odpowiednie funkcje w systemie, może to pozwolić użytkownikom iPhone 13  na wykonywanie połączeń i przesyłanie wiadomości bez konieczności zasięgu sieci 4G lub 5G.

iPhone 13 podobno zawiera niestandardowy układ pasma podstawowego Qualcomm X60, który obsługuje komunikację satelitarną. Oficjalnie dopiero modem X65, który ma zostać wydany w 2022 roku, ma obsługiwać połączenia satelitarne. Dlatego większość innych producentów smartfonów musi czekać jeszcze rok, na szansę wbudowania funkcji łączności satelitarnej do swoich androfonów.

Jak pewnie wiecie i co jakiś czas możecie obserwować, sieć satelitów LEO Starlink intensywnie tworzy SpaceX. Jednak wg Kuo najprawdopodobniej Apple będzie bardziej skłonne, aby wykorzystać ofertę Globalstar, z którą to Qualcomm też współpracował podczas opracowywania swoich modemów.

Jeżeli telekomy też będą chciały współpracować z Globalstar, to Kuo przewiduje, że łączność satelitarną będzie można mieć w pakiecie od dostawcy tradycyjnych usług. Ja nie jestem tak wielkim optymistą.

„Globalne testy” możliwości łączności satelitarnej wykonane za pomocą iPhone’ów 13 i ich użytkowników są ogromnie ważne dla Apple, patrząc pod kątem ambicji stworzenia samochodu autonomicznego.

A jak tam u Was z zasięgiem? Gdzie przydałaby Wam się łączność satelitarna?

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (7)
L

7 komentarzy

 1. ostell

  Taki telefon dla podróżników to petarda. Używałem w dalekiej Azji telefony satelitarne z rozsuwanymi antenami….ale koszt to masakra.

  • Jaromir Kopp

   Kwestia w jakiej sieci. Globalsat nie ma zasięgu na całej kuli ziemskiej. Jego terminale rzeczywiście mogą mieć miniaturowe antenki.

 2. Paweł Nyczaj

  To byłby zasadniczy postęp. Odpadałby drogi i nieporęczny telefon satelitarny działający praktycznie tylko na zewnątrz

  • Jaromir Kopp

   Nawet Apple pasmem 2,x GHz i 3.x GHz na odległości 1600 km do satelity, ścian nie przebije 😉
   Tu nic się nie zmieni, za to będziesz miał dwa w jednym: komórkę i telefon satelitarny.

 3. Andrzej

  nareszcie iPhone będzie działał w mojej wsi :). SUPER!

  • marcin

   za 100zł/min

   • Andrzej

    uważasz że rozmowa z mamą nie jest tego warta ?