^
Eve Thermo i Thread

Termostat Eve Thermo z Thread. Eve udostępniło aktualizację

Jaromir Kopp

1 września 2021

Do wciąż jeszcze niewielkiej ilości akcesoriów działających w nowym i bardzo obiecującym systemie łączności Thread, doszło właśnie kolejne. Jest nim termostat Eve Thermo, który właśnie otrzymał nowy firmware aktywujący Thread.

Termostat Eve Thermo

Aktualizację do Thread otrzymały tylko najnowsze wersje termostatów (model 20EBP1701). Starsza wersja 20EBH1701 niestety na wsparcie Thread nie ma co liczyć.

O Thread pisałem już wielokrotnie, ale przypomnę, że jest to system łączności stworzony specjalnie dla urządzeń IoT. Jego ideą jest tworzenie samodzielnej sieci routerów (repeaterów), które przekazują w optymalny sposób informacje do odległych urządzeń. W przypadku „wypadnięcia” jednego węzłów (routerów), sieć Thread stara się stworzyć obejście. Routerami mogą być urządzenia, które mają stałe sieciowe zasilanie. Inne zasilane z baterii łączą się do routerów i mogą zapadać nawet w dłuższe „drzemki”, podczas których ich moduł radiowy jest wyłączony. Oszczędzają dzięki temu sporo energii. W tym czasie router przechowuje wszystkie skierowane do „śpiącego” urządzenia wiadomości, aby przesłać mu je, bo wybudzeniu. Jeżeli śpiące urządzenie chce wysłać jakiś komunikat o zdarzeniu, może zrobić to natychmiast, przerywając drzemkę.

Akcesoria Thread zgodne z HomeKit wymagają routerów brzegowych Apple. Są nimi na razie HomePody mini oraz Apple TV 4k v.2. Urządzenia Thread mogą również działać, komunikując się tradycyjnie za pomocą Bluetooth LE, jeżeli sieć Thread nie jest dostępna.

Dodatkowo Thread będzie jednym z ważniejszych sposobów komunikacji w przyszłym standardzie Matter. Akcesoria Eve zgodne z Thread będą mogły zostać zaktualizowane do Matter samą wymianą firmware. Na razie Matter się spóźnia. Pierwsze akcesoria zgodne z tym opracowywanym wspólnie przez Apple, Amazona i Google pod auspicjami CSA (dawniej ZigBee) standardem pojawią się zamiast pod koniec tego roku, w pierwszej połowie przyszłego. 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (6)
L

6 komentarzy

 1. dawid

  Ciekawe czy jest szansa aby Tato dało wsparcie dla swoich głowic.. ale raczej to chyba wątpliwe :/

  • Jaromir Kopp

   Z tego co wiem. Tado używa bramki. Wprowadzenie Thread nie dość, że byłoby trudne to i zbyt wiele by nie dało.

   • dawid

    Niestety bramka.. i to jest największa wada Tato :/

    • dawid

     ehh ta korekta.. oczywiście chodzi cały czas o Tado 🙂

    • Jaromir Kopp

     A co Ci przeszkadza w niej najbardziej? Bo sam nie mam nic przeciwko bramkom. Często urządzenia z bramkami działają szybciej i stabilniej. Jednak Tado nie mam (brak centralnego w domu ;-))

     • Dawid

      Zasięg jest problemem.. w sumie to jedyny problem przy Tado, który trzeba brać pod uwagę podczas instalacji w budynkach gdzie radio jest bardzo tłumione lub ma się trzy łup więcej pięter..