^
TestFlight ikona

TestFlight 3.2 beta dla macOS udostępniona deweloperom

Jaromir Kopp

25 sierpnia 2021

Apple wywiązuje się z obietnicy. Testowanie aplikacji dla macOS przeznaczonych dla App Store będzie łatwiejsze. Wczoraj Apple rozesłało informacje do deweloperów, że wersja beta aplikacji TestFlight dla Mac jest już dostępna i może być używana do testowania aplikacji na Maca. Co to zmieni? Już wyjaśniam.

Będzie łatwiej zapanować nad testami na Macach

Wersja beta aplikacji TestFlight for Mac służy do testowania aplikacji na Maca. Możesz zaprosić zarejestrowanych programistów Apple do pobrania tej wersji beta i testowania swoich aplikacji na macOS Monterey beta 5. Będziemy również wdzięczni za opinie na temat TestFlight dla komputerów Mac, które możesz przekazać za pośrednictwem Asystenta Opinii.

Aplikacje dla macOS można swobodnie rozpowszechniać poza App Store. Jednak należy podpisać ją certyfikatem deweloperskim, a od ponad roku dodatkowo „notaryzować”. W przeciwnym wypadku użytkownik będzie musiał znać obejście dla komunikatu „Aplikacja pochodzi z…”, w którym brakuje opcji „Otwórz”.

To nie koniec problemów. Deweloperzy nie chcą tracić kontroli nad wersjami beta swoich aplikacji, a ich zabezpieczenie wymaga dodatkowej pracy. Z tych powodów pojawienie się TestFlight dla macOS (na razie w formie deweloperskiej bety, ale jesienią publicznie), to znaczne ułatwienie dla obu stron. 

Całość będzie działać podobnie jak TestFlight dla iOS, iPadOS i tvOS. Będzie można zapraszać testerów na kilka sposobów np. „imiennie” lub za pomocą otwartego linku, czy kodów „redeem”. Dodatkowo aktualizacje bet będą automatyczne, ułatwiona będzie komunikacja z testerami i w każdej chwili testy będzie można przerwać.

Aplikacje wysyłane do App Store w celu testowania nie są sprawdzane, jeżeli chcemy testować wewnętrznie wśród zarejestrowanych w zespole użytkowników lub przechodzą tylko symboliczną i szybką ocenę, jeżeli chcemy je testować publicznie. Często kolejne wersje są dopuszczane do testów publicznych natychmiast po automatycznym sprawdzeniu pliku.

TestFlight dla Mac

Jako ciekawostka warto dodać, że w TestFlight dla macOS na komputerach z procesorem Apple, pojawiają się też testowane aplikacje dla iOS, jeżeli deweloper nie wyłączył ich dostępności na Mac.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy