^
Łatwiejsze publiczne testy aplikacji. Wystarczy link

Łatwiejsze publiczne testy aplikacji. Wystarczy link

Jaromir Kopp

28 września 2018

Jak ważne są dogłębne testy aplikacji, przekonuje się każdy, kto natrafia na błędy w programach będących już w dystrybucji. A im bardziej aplikacja jest skomplikowana, tym łatwiej o błąd. To samo tyczy systemów. Nawet po kilkumiesięcznych testach, oficjalne wersje nadal mają mniej lub bardziej dokuczliwe błędy. Łatwiejsze publiczne testy aplikacji są od dwóch dni dostępne dla deweloperów.

Nie wszystko da się sprawdzić samemu

Choć i tak programiści tworzący na platformy Apple są w komfortowej sytuacji, bo nie muszą borykać się z aż tak wielką fragmentacją urządzeń i systemów, to często nie są w stanie sprawdzić wszystkich zależności i wariantów konfiguracji oraz przyzwyczajeń i manier użytkowników. Dlatego im większa baza testerów, tym szansa na opanowanie większej ilości niespodzianek.

TestFlight

To usługa Apple dostępna dla deweloperów. Powstała na bazie przejętej kilka lat wcześniej, firmy oferującej możliwość testowania publicznego aplikacji niebędących w App Store.
Pozwala ona na dwa rodzaje testów: wewnętrzne dostępne dla 25 członków zespołu przypisanych do konta deweloperskiego (maksymalnie 30 urządzeń) oraz publicznych. Testy wewnętrzne nie wymagają zgody pracowników działu review Apple. Każda wersja aplikacji wysłanej do App Store, która przejdzie automatyczny test zgodności kodu, może być udostępniona dla testów w zespole. Jednak nie jest to pokaźna ilość testerów.
Publiczne testy wymagają spełnienia przez aplikację zasad App Store. Oznacza to, że pierwsza wersja bety przeznaczonej na testy publiczne musi przejść „review” w App Store. Kolejne aktualizacje bety bez zmiany numeru wersji, a jedynie „wydania” nie muszą być ponownie testowane.

Wystarczy link

Do tej pory można było zaprosić do testowania 1000, a ostatnio 2000 osób. Wymagało to jednak wpisania w system ich adresów e-mail i wysłania do nich zaproszeń z konta deweloperskiego. Teraz będzie znacznie wygodniej. Wystarczy, że w systemie TestFlight wygeneruje się link zapraszający do testowania wersji beta i go udostępni wybranym osobom lub publicznie. Z testów może skorzystać nawet 10 000 użytkowników. Jak do tej pory, testować można jedną wersję aplikacji przez 90 dni od daty jej załadowania. Deweloper może ograniczyć ilość testujących i w każdej chwili unieważnić link i wersję aplikacji wycofując ją z testów.
Do instalowania bet wymagana jest aplikacja TestFlight, o której instalację będzie poproszony każdy testujący. Pozwala ona na łatwą instalację aktualizacji, wybór testowanej wersji oraz kontakt z deweloperem w celu zgłaszania uwag.
TestFlight jest dostępny dla systemów: iOS, watchOS i tvOS. Dla macOS nie ma potrzeby tworzenia takiego systemu, ponieważ te programy deweloper może dystrybuować poza kontrolą Apple.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy