^
macOS 12 Monterey

macOS 12 Monterey, z których nowości skorzystasz na swoim Macu?

Jaromir Kopp

13 sierpnia 2021

W przeciwieństwie do iOS i iPadOS 15 macOS zawęził odczuwalnie ilość urządzeń, na których będzie działać. Dodatkowo sama zgodność systemu ze sprzętem nie wystarczy, aby korzystać ze wszystkich dobrodziejstw nowych systemów. 

Tu sprawdzisz, które z nowych funkcji macOS 12 Monterey zadziałają na Twoim Macu

Tabelę zgodności opracował autor bloga The Eclectic Light Company. Są w niej zabrane informacje ze strony Apple opisującej nowe funkcje macOS 12 Monterey. Tabela jest znacznie wygodniejsza, niż sprawdzanie odsyłaczy do wyjaśnień małym druczkiem, które zamieścił Apple. Zestawienie jednocześnie pokazuje, jak wiele funkcji nie zadziała na Macach z Intelem całkiem czy częściowo lub będzie miało na nich dodatkowe wymagania sprzętowe.

macOS 12 Monterey – dostępność funkcji zależnie od modelu Maca

Plik do dokumentu w formacie Apple Numbers.

Najciekawszą z funkcji z bardzo dużym praktycznym potencjałem jest moim zdaniem Tekst na żywo. Pozwala na niemal natychmiastowe kopiowanie tekstu ze zdjęć lub grafik rastrowych. Funkcja działa w Zdjęciach, na stronach www. w dokumentach i wysyłanych wiadomościach. Niebawem, gdy ktoś „roztropnie” wyśle np. numer konta, czy paczkomatu pod postacią zrzutu ekranu, to nie będzie trzeba go przeklinać. Po prostu skopiuje się teks z grafiki. Podobnie ze zdjęciami np. faktur. Jak widać, ten rarytas trafi tylko do Maców z procesorami Apple. Firma się zlitowała i od bety 4 funkcja już ponoć działa na Macach z Intelem.

Kolejna bardzo fajna i praktyczna funkcja, to Uniwersalna kontrola. Pozwala na dzielenie nie tylko ekranu z iPadem, ale i klawiatury, myszki czy gładzika.

Inne udogodnienia też są godne docenienia, ale będzie to zależeć od potrzeb i sposobu użytkowania sprzętu. Mnie cieszą szczególnie dodatki do FaceTime.

A jakie są Wasze ulubione funkcje z listy nowości macOS 12 Monterey? Czy zadziałają na Waszym sprzęcie?

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (3)
L

3 komentarze

 1. MDW

  Po raz pierwszy odkąd zacząłem używać applowych rozwiązań czuję się trochę jak idiota.
  Niemal równocześnie kupiłem prywatnego MacBooka Pro 2020 (16/500) z Intelem i dostałem z pracy MacBooka Pro 2020 (16/500) z M1. Właściwie w pracy kazali mi sobie wybrać i pozwoliłem sobie ich kosztem lekko zaryzykować.
  No i po ok. pół roku użytkowania stwierdzam, że wersja z Intelem jest przy wersji M1 po prostu żałosna. Wygląda identycznie, a siadając przy nim mam wrażenie, że cofam się w czasie o 20 lat. Nie mogę znieść intelowego i tego, że tak bardzo się pomyliłem. Dzisiaj nie wziąłbym go nawet za 25% ceny. M1 masakruje tego Intela pod każdym względem. Nie wiem po co jeszcze te intelowe produkują. To jest absurd co Intel wciskał nam do komputerów przez tyle lat. I pomyśleć, że to Intel jest firmą, która ma największe doświadczenie w projektowaniu procesorów, a M1 to jest pierwszy „duży” procesor Apple. Straszna jest cena za zachowywanie na siłę kompatybilności wstecznej z architekturą sprzed ponad pół wieku.

 2. Maciek Winiarski

  Howard Oakley tworzy genialnego bloga (serio, polecam mocno), ale akurat ta tabela jest nieco nieaktualna. Od poprzedniej bety (czwartej deweloperskiej) Live Text jest wspierany na wszystkich Macach, które dostaną Monterey (i Apple wrzuciło to nawet do opisu aktualizacji). O ile kojarzę, to brak trybu niskiego zużycia energii na MacBooku Air M1 (który wynika ze strony Apple) jest też błędny (ludzie z Airem M1 pisali, że u nich jest to widoczne).

 3. Apple sraple

  Text na żywo – Jak włączyć tę funkcję? mam macbooka air z M1 i nie umiem sobie włączyć tej funkcji. Robiłem zrzuty z ekranu i guzik 🙁