^
Rozpoznawanie tekstu na zdjęciach Life Text

Live Text, czyli tekst ze zdjęć. Jedna z najfajniejszych funkcji Monterey, iOS i iPadOS 15

Jaromir Kopp

10 czerwca 2021

Rozpoznawanie tekstu ze zdjęć działa już w 1 becie wyjątkowo sprawnie i szybko. Do tego w 100% w urządzeniu. Internet nie jest potrzebny! Potrzebny jest za to procesor Apple. Oj zaboli ten brak użytkowników Maców z Intelem. 

Tekst ze zdjęć niemal natychmiast!

Dosłownie w kilka sekund po zrobieniu zdjęcia i to na najpodlejszym modelu iPhone’a, który wspiera tę funkcję (XR z A12), już można kopiować tekst znajdujący się na zdjęciu. Wystarczy puknąć w tekst (iOS) lub kliknąć (macOS). Na Macu (z M1) w miejscach, gdzie rozpoznano tekst, odpowiednio zmienia się wskaźnik gładzika (myszki). 

Live Text na zdjęciu ze strony WWW w sekundę po jej załadowaniu

Rozpoznawanie tekstu i danych imacOS 12 M1png

System od razu rozpoznaje dane znajdujące się w tekście na zdjęciu i proponuje utworzenie wyrażenia (daty, godziny), telefon, czy wyznaczenie trasy. 

Zobacz jakich jeszcze funkcji zabraknie w Macach z Intelem.

Nie tylko własne zdjęcia

Najfajniejsze jest to, że funkcja działa globalnie. Nie ogranicza się tylko do zdjęć „w Zdjęciach”, ale odczytuje tekst z grafik i fotografii w dokumentach, czy na stronach WWW. To naprawdę ułatwia życie i pracę! Podkreślam – bez wysyłania danych na serwery!

Live Text na zdjęciu ze strony www w sekundę po jej zaladowaniu

Tekst może być pochyły, krzywy, pod kątem, a nawet pisany ręcznie, choć z moim pismem radzi sobie średnio. No ale w końcu sam mam problem często z odczytaniem własnych ręcznych notatek.

Rozpoznawanie tekstu ręcznego iOS 15 A12

Niestety mam nadzieję, że tylko na razie, system nie rozpoznaje polskich znaków. Jednak w większości zastosowań podręcznych, nie jest to wielkim problemem. 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (5)
L

5 komentarzy

 1. Michal

  U mnie na iP XS nie działa na becie , dlaczego ?

  • Jaromir Kopp

   No to dość dziwne, bo on raczej ma A12 więc powinno działać. Mi na XR śmiga.

   • Michal

    Szczęściarz 😛

   • Michal

    Miałem wyłączona ta funkcję w aparacie ale i tak się nie pojawiła jak zmieniłem … a jaki masz język ustawiony ?

    • Jaromir Kopp

     Polski i polskie konto iCloud