^
iPhone 13 z mniejszym wcięciem na nosek. Zdjęcie szkła ochronnego

Niegasnący wyświetlacz Always-On w iPhone’ach 13?

Jaromir Kopp

19 lipca 2021

iPhone’y 12 nadal, pomimo zbliżającej się premiery następców, sprzedają się nadzwyczaj dobrze. Dlatego przed iPhone 13 poprzeczka jest postawiona wysoko. Apple jednak podejmuje wyzwanie i zaopatrzy go w kilka 100% nowości. Jedną z ich ma być niegasnący wyświetlacz Always-On.

Większa bateria, mniejszy nosek, lepszy ekran, kamery i wydajność

Między innymi tymi cechami ma przyciągnąć klientów iPhone 13. Już wiele razy pisałem o plotkach i bardziej konkretnych dowodach na wyraźne zmniejszenie noska. Rzekome pojemności baterii też już pojawiły się w przeciekach i są całkiem imponujące. Wyświetlacz przynajmniej w modelach Pro zyska funkcję ProMotion, czyli odświeżanie do 120 Hz. To jednak nie koniec.

Cytowany przez Mac Rumors dziennikarz Bloomberga Mark Gurman, zapowiada, że wzorem Apple Watch s5 i s6, iPhone 13 będzie miał funkcję stale włączonego wyświetlacza.

Always-On, czyli niegasnący wyświetlacz dzięki LTPO

Wyświetlacze LTPO, umożliwiają m.in. zmniejszenie częstotliwości odświeżania ekranu i dzięki temu, przy mniejszej jasności pozwalają na wyświetlanie treści, bez znaczącego wpływu na zużycie baterii. Przypomnę, że w Apple Watch w trybie stale włączonego wyświetlacza, częstotliwość odświeżania treści na ekranie spada do 1 Hz (raz na sekundę). Daje to nie tylko oszczędności związane z pracą wyświetlacza, ale również i procesora, który może kilkadziesiąt razy rzadziej przygotowywać dane do wyświetlenia.

Gurman twierdzi, że Apple może wprowadzić podobną funkcjonalność jak w Apple Watch do iPhone’a z 2021 roku, pozwalając użytkownikom widzieć na wyświetlaczu informacje takie jak godzina, data, czy powiadomienia przez cały czas.

Wyświetlacze OLED LTPO, które mają być zawarte w linii Pro iPhone’ów 13 umożliwiłoby również zastosowanie odświeżania 120 Hz. ProMotion miało już trafić wg plotek, do iPhone’ów 12. Pojawiły się nawet zdjęcia egzemplarzy testowych z możliwością uruchomienia tej funkcji. Jednak Apple nie zdecydował się na jej wprowadzenie w zeszłym roku.

iPhone 13 nie zmieni się, co do wyglądu w znaczny sposób. Takie wnioski płyną z wyglądu atrap. Ma być jednak nieco grubszy i cięższy, aby pomieścić lepsze ekrany oraz większą baterię i bardziej rozbudowane aparaty, oraz prawdopodobnie większą cewkę indukcyjną.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.