^
Rockley Photonics

„Cała klinika na nadgarstku” dzięki Rockley Photonics trafi to Apple Watch?

Jaromir Kopp

14 lipca 2021

Dostawca Apple firma Rockley Photonics właśnie ogłosiła, że wprowadza do oferty kompleksowe rozwiązanie cyfrowego monitorowania zdrowia oparte na jednoukładowym module spektrofotometrycznym. Przypomnę, że jednym z największych klientów tej firmy jest Apple.

Kompleksowa integracja „kliniki na nadgarstku”

Tak zaczyna się notka prasowa wydana dziś przez Rockley Photonics.  Dalej możemy przeczytać o tym, że moduł czujnika firmy Rockley i związane z nim projekty referencyjne dla produktów konsumenckich integrują sprzęt i oprogramowanie aplikacyjne, aby umożliwić urządzeniom „noszonym” monitorowanie wielu wskaźników zdrowotnych, w tym między innymi temperatury ciała, ciśnienia krwi, nawodnienia organizmu, stężenia alkoholu, mleczanu i tendencji poziomu glukozy we krwi. 

Dr Andrew Rickman, dyrektor generalny i założyciel Rockley Photonics powiedział:

Nasze kompleksowe rozwiązanie czujnikowe, które łączy w sobie sprzęt optyczny i elektroniczny, oprogramowanie firmowe, algorytmy i analitykę opartą na chmurze, jest ekscytującym kamieniem milowym na naszej mapie drogowej. Nasze projekty referencyjne znacząco pomogą klientom i partnerom we wdrożeniu naszej technologii i przyspieszą ich własne skalowalne, wysokonakładowe dostawy produktów. Wierzymy, że połączenie algorytmów uczenia maszynowego z ciągłym monitorowaniem rozszerzonego zestawu biomarkerów z dostępnych urządzeń noszonych na ciele, zapewni nowe, użyteczne spostrzeżenia w celu ulepszenia i przekształcenia cyfrowej opieki zdrowotnej.

Już w maju spekulowało się, że to właśnie Rockley Photonics dostarczy sensory dla Apple do monitorowania poziomu glukozy we krwi, ale dzisiejsze ogłoszenie oznacza spore przyśpieszenie w pracach nad sensorami i ich dostępność dla wielu klientów.

Należy jednak zwrócić uwagę na jedno ważne zdanie: „analityka oparta na chmurze”. Mało firm dysponuje technologią, która jest w stanie przetwarzać i wyciągać właściwe wnioski z danych zdrowotnych, bez wysyłania ich na serwery. Na taki krok Apple się nie zdecyduje. Z tego powodu, wcześniejsze doniesienia, że w tym roku Apple Watch nie dorobi się raczej dodatkowych sensorów, mogą być prawdziwe. Dopracowanie technologii analizy danych w zegarku i sparowanym z nim iPhone’ie może zająć trochę czasu. Dodatkowo Rockley Photonics najprawdopodobniej chce zarabiać nie tylko na sensorach, ale na oferowanej w chmurze analizie danych. Apple oczywiście ma metody perswazji. Jeżeli „czegoś nie może załatwić za pomocą pieniędzy, to robi to dużymi pieniędzmi”. Dlatego wciąż mam nadzieję, że może część z możliwości „kliniki na nadgarstku” pojawi się już w tym roku. 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy