^
Safari iOS 15b3 tryb poziomy

Trzecie bety i zmiany w Safari na lepsze i gorsze

Jaromir Kopp

15 lipca 2021

Wczoraj Apple udostępniło trzecie bety wszystkich nadchodzących systemów, czyli macOS 12, iOS 15, iPadOS 15, watchOS 8 i tvOS 15. Największe zmiany widoczne gołym okiem dotyczą Safari i w mojej subiektywnej ocenie, zależnie od systemu są to zmiany na lepsze i lepsze z wyborem gorszego.

Safari: szukanie najlepszego rozwiązania

Do nowego wyglądu Safari trzeba się przyzwyczaić. Ten etap miałem już za sobą, jednak były pewne elementy nowego interfejsu, które mnie wciąż drażniły. 

Najszybciej przywykłem do wyglądu Safari na komputerze. Więcej miejsca w oknie na treść, dzięki przeniesieniu zakładek do paska z adresem i jego „kompresja” po kilku dniach zaczęły mi się podobać. Przeniesienie pola z adresem na dół ekranu w Safari na iOS również szybko polubiłem. Jednak „podskakujący pasek” irytował nie tylko mnie. Puknięcie w pole adresowe, powodowało wysunięcie klawiatury, a ta jakby z impetem odbijała pasek na samą górę ekranu (tam, gdzie był kiedyś). To było brzydkie i niewygodne, bo utrudniało dostęp do paska tekstu, gdy chciało się palcem wprowadzić zaznaczenie lub przestawić kursor (zwłaszcza w iPhone’ach bez 3D Touch).

Safari w iOS 15b3

Beta 3 w iOS wprowadziła oczywistą niemal poprawkę, czyli pasek z adresem nie jest już „odbijany” przez klawiaturę, a się jej trzyma. To bardzo ułatwia edycję i wyszukiwanie w tekście strony, którego interfejs też został udoskonalony.

Kolejną zmianą na lepsze w mobilnym Safari, jest pojawienie się ikonki „odśwież” na pasku menu. W iOS zobaczymy ją tylko w trybie poziomym, w iPadOS jest zawsze. W trybie pionowym mamy możliwość szybkiego wywołania menu z funkcją m.in. „odśwież” za pomocą Haptic Touch na pasku z adresem lub ikonce z kropkami.

W macOS pojawił się wybór

W przypadku macOS najpierw przeraziłem się, że  Apple zbyt wsłuchał się w marudzenie użytkowników Safari w macOS. Po aktualizacji wszystkie dobre zmiany w wyglądzie paska z adresem zostały anulowane i straciłem na ekranie sporo miejsca, bo Apple przywrócił osobny pasek z zakładkami. Na szczęście okazało się, że można go wyłączyć i cieszyć się większą ilością miejsca w oknie Safari i na ekranie.

Pasek Safari w macOS 12 obie wersje

W obu trybach dodano łatwiej dostępne ikony listy czytelnia i dodatkowych narzędzi. Przesuwanie zakładki na lewo, teraz pokazuje wyraźnie, gdzie znajduje się granica ze stronami przypiętymi. 

W trzecich betach zmian jest oczywiście więcej. Pojawiły się ekrany powitalne np. w App Store, a tryby skupienia, zyskały znacznie lepiej ułożone preferencje pogrupowane w gotowe, ale podatne na własne modyfikacje zestawy. Dodatkowo jest to wszystko dobrze opisane.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy