^
iMac M1 i MacBook Pro

Doczekamy się kamer HD1080 w MacBookach

Jaromir Kopp

12 lipca 2021

Niesamowite! Apple zamierza zaprezentować nigdy wcześniej niewidziane w MacBookach kamery HD z pełną rozdzielczością 1080p! I stanie się to już niebawem. To koniec żartów! Pełna rozdzielczość HD trafi do kamer komputerów przenośnych Apple.

Kamery FaceTime HD1080 w MacBookach

W czasie, gdy nadal wiele „kontaktów” z rodziną i narad w firmach odbywa się zdalnie, kamery 720p instalowane w Macach są już, delikatnie pisząc „passe”. Nie wystarczy rasowanie obrazu za pomocą supermocy procesorów Apple, bo i „Salomon z próżnego nie naleje”. Czas na  zmiany w sprzęcie. Ich zwiastunem jest na razie iMac 24″, który jako pierwszy otrzymał kamerę FaceTime HD 1080p. 

Informacje cytowane przez Apple Insider, zdają się potwierdzać, to co i tak musi się stać, aby Apple dłużej wstydu sobie nie robiło. Nadchodzące MacBooki Pro 14″ i 16″ z nowymi procesorami Apple będą wyposażone w kamery podobne do iMaców 24″. To samo spotka kolejną generację MacBooków Air, której spodziewamy się w przyszłym roku.

https://twitter.com/dylandkt/status/1413853957634547714?s=20

Obecnie wszystkie MacBooki Pro i MacBooki Air korzystają z kamery FaceTime 720p. Mimo że premiera MacBooków Air M1 i MacBook Pro M1 wydawała się idealną okazją do zaprezentowania lepszej kamery, Apple zdecydowało się nadal używać „zabytku”.

Na szczęście wszystko wskazuje na to, że premiera nowych MacBooków Pro nie spóźni się bardziej. Raport pochodzący z łańcucha dostaw z 9 czerwca informował, że MacBooki Pro pojawią się wcześniej, niż głosiły plotki. Może nawet w trzecim kwartale 2021.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (6)
L

6 komentarzy

 1. Paweł Nyczaj

  W sumie dziwne, że Apple tak długo utrzymuje w komputerach kamery o prehistorycznej rozdzielczości. Dziś w laptopie pasowałyby wręcz kamery porównywalne z przednim aparatem w iPhone, a docelowo nawet kamery 4K

 2. KomoR

  Zwykle tu narzekam na Apple, ale tym razem muszę napisać, że z tego co oglądałem w paru recenzjach na YT, to jednak te aktualne kamery 720P w makach M1 potrafią dawać lepszy obraz niż niektóre sporo kosztujące laptopy PC z kamerami 1080P. Tak więc nadal działa zasada, że pecety często są lepsze tylko „na papierze”, a w realu niekoniecznie.

  • Jaromir Kopp

   To prawda, różnica jest znaczna (mam M1 a wcześniej MBP16), ale teraz będzie nadal M cośtam i 1080p 🙂

 3. Yoshi

  Po pierwsze – w realnych warunkach trudno jest uzyskać stabilną rozmowę wideo w 720p , a co dopiero w 1080p. Zatem nie rozumiem po cholerę tak wszyscy narzekają ze kamerka tylko 720p , zdjęcia tym laptopem robią czy co ?
  Uważam ze jest wystarczająca ta co jest, z tym całym softowym podrasowaniem.
  Po drugie – żaden z tych debili na YT którzy recenzują laptopy nie powie o tym jak w klapę od laptopa w szerokości 2,5 mm wsadzić kamerę o głębi i rozdzielczości FullHD ?! Może powinni robić taka „wyspę” na aparaty jak na telefonach ? Wystające na pół centymetra obiektywy z telefonu o grubości zbliżonej do 1cm są ok. , nikt już nie narzeka. To może żeby usatysfakcjonować recenzentów należało by zrobić w maku wyspę na kamerkę 4K i wgłębienie w klawiaturze aby można było w w ogóle zamknąć laptopa ?! ‍

 4. komor

  Yoshi, sugerujesz, że komponenty 1080P są większe niż 720P, pomimo upływu czasu i rozwoju technologii? Co do stabilności rozmów to wiele zależy od łącza, są miejsca, w których spokojnie można utrzymać rozmowę 1080P, szczególnie jeśli uda się zestawić połączenie po H.265, a nie H.264, co zdaje się Facetime potrafi?

  • Yoshi

   Fizyka swoje prawa ma. Optyki nie oszukasz, musi swoje wymiary mieć . Tu masz przednia kamerkę z iP11 , zobacz ile zajmuje na grubość. Moim zdaniem tylko o to się rozchodzi, pogrubiać cała klapę laptopa żeby wcisnąć kamerę fullhd ?
   https://guide-images.cdn.ifixit.com/igi/WlPaMfBcQ6IAiWDG.full