Kategorie Aktualności

Apple Pencil rozpoznaje więcej języków 

Rozpoznawanie pisma odręcznego, to jedna z nowości iPadOS 14. Pierwotnie była dostępna jedynie w języku angielskim i chińskim. Jej rozszerzeniem są funkcje wykrywania danych i kopiowania tekstu ręcznego jako znaki. Teraz część z tych funkcji trafia do kolejnych języków.

Zgadza się, nie po polsku

Jak informuje strona Apple z nowych funkcji mogą się cieszyć osoby posługujące się językiem niemieckim, francuskim, włoskim, hiszpańskim i portugalskim wraz z ich regionalnymi odmianami. 

Nowością w tych językach jest możliwość kopiowania tekstu pisanego ręcznie, jako tekst „komputerowy” oraz wykrywanie danych w tekście pisanym.

Niestety na wsparcie tych i podobnych funkcji związanych z mową idzie dość opornie i na obsługę języka polskiego przyjdzie nam pewnie czekać jak na polską Siri i Apple Store.

Na pocieszenie przypomnę Wam, że nawet bez pełnego wsparcia języka, np. skanowanie dokumentów i wyłuskiwanie z nich tekstu, choć bez polskich znaków, jest użyteczne. Zwłaszcza gdy skanuje się faktury, czy podobne dokumenty, za pomocą Notatek w iOS lub iPadOS.

A tym roku dojedzie nowa funkcja

Już Wam opisywałem swoje zachwyty nad rozpoznawaniem tekstu w zdjęciach i grafikach, Ta możliwość pojawi się w nowych systemach, a już jest dostępna w betach. 

Tekst z fotografii, zrzutów ekranu, czy grafik nawet na stronach WWW można kopiować, a wykrywanie danych już teraz radzi sobie bardzo dobrze. Np. błyskawicznie można zadzwonić pod numer tel. z ogłoszenia, któremu zrobiliśmy zdjęcie. Podobnie ze stroną www, czy mailem. Niestety polskie znaki nie są rozpoznawane, ale w najczęstszych „życiowych” przypadkach nie stanowi do problemu np. gdy ktoś zamiast tekstu wyśle nam zrzut ekranu z kodem do odbioru paczki.

Tu znajdziecie więcej informacji o nadchodzącej funkcji rozpoznawania tekstu w zdjęciach „Live text”

Uwaga: funkcja nie będzie dostępna na Macach z Intelem, a na iPhone i iPadach wymaga procesora A12 lub nowszego.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

1 rok temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

1 rok temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

1 rok temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

1 rok temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

1 rok temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

1 rok temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.