Nadchodzą mniejsze i większe usprawnienia HomeKit

Jesienią czeka nas sporo nowości związanych z inteligentnym domem, a w zasadzie nowym standardem Apple, Amazon i Google Matter. Jednak w nowych systemach jest też wiele drobnych, a jednak znaczących usprawnień.

Bezpośrednia obsługa „primary service” w kafelku Dom

Brzmi zagadkowo, ale zaraz wyjaśnię. Ta nowość ucieszyła mnie najbardziej. Chodzi o akcesoria, które mają wiele usług np. dwa włączniki światła, dwa lub więcej gniazdek, czy włącznik z dodatkowymi sensorami jak temperatura.

Do tej pory, puknięcie w kafelek takiego akcesorium (jeżeli nie zdecydowaliśmy się na ich rozdzielenie) skutkowało wejściem w szczegóły. Dopiero w szczegółach można było sterować. Było to najbardziej irytujące w przypadku włącznika z termometrem. 

Teraz kafelek steruje usługą, którą producent oznaczył jako „pierwsza”. Bez wchodzenia w szczegóły akcesorium mogę włączyć drukarkę. A w przypadku podwójnego włącznika w terrarium, sterować „kwoką”, czyli żarówką, podgrzewającą żółwie.

Dodatkowo kafelek informuje, co jest włączone, lepiej niż poprzednio, bo za pomocą napisów i jeżeli mamy ustawione różne ikony dla usług, też obrazka.

Matter

O Matter napisałem już spory artykuł, więc tylko przypomnę, że akcesoria Matter będą obsługiwane w Apple przez HomeKit, ale będzie dostępne API dla aplikacji sterujących bezpośrednio. W pierwszej becie nie działa jeszcze dodawanie akcesoriów Matter do Dom. Aplikacja nie rozpoznaje ani kodu QR, ani pinu przez NFC. Nie widzi też akcesoriów poprawnie rozgłaszających swoją obecność po Bluetooth LE. Działa za to testowa i bardzo prosta aplikacja z projektu CHIP (Matter). O tym napiszę osobno, bo też są pewnie nieudokumentowane ciekawostki.

Dom w Apple Watch

W końcu systemowa aplikacja na Apple Watch stała się użyteczna i to bez zastrzeżeń. Teraz mamy jak w pozostałych systemach dostęp do ulubionych akcesoriów i scen, „raport” oraz szybkie dojście do pokoi. Już w pierwszej becie na Apple Watch s5 działa to całkiem sprawnie, choć przy pierwszym uruchomieniu raportuje czasem błędnie niedziałające akcesoria.  

Podgląd z wielu kamer w Apple TV

Działa i to na zwykłej Apple TV HD całkiem sprawnie. Testowałem z 3 kamerami Circle 2 oraz jedną Onvis. 4 podglądy na raz są płynne i jest to bardzo praktyczne. 

Siri

Teraz pora na nowinki, których sam jeszcze nie przetestowałem lub nie działają w pierwszej becie.

Będziemy mogli wydawać polecenia Siri dotyczące przyszłości. Np. aby włączyła światło o 21.30 lub wyłączyła światła w sypialni za 10 minut. Można będzie też wydać polecenie, aby Siri wyłączyła telewizor, gdy wyjdziemy z domu. 

Akcesoria Siri

Chodzi o akcesoria, które będą mogły słuchać poleceń Siri. To nic w zasadzie nowego, bo Apple usiłował nakłonić producentów to tworzenia polotów Siri i całe oprogramowanie oraz dokumentacja są od kilku lat. Jednak chyba tylko jedna firma się skusiła dodać mikrofon i Siri do swojego pilota.

Teraz zostało to rozszerzone na „zwykłe” akcesoria. Będą mogły one komunikować się z HomeKit, wysyłając polecenia dźwiękowe. Oznacza to, że bez centrum akcesoriów takie urządzenie „Siri-enabled” nic nie zdziała. To po prostu dodanie mikrofonu i systemu bezpiecznej komunikacji z HomeKit. Ma to jednak znaczenie, bo np. termostat z mikrofonem Siri w łazience zastąpi HomePoda mini. Być może producenci głośników AirPlay też zdecydują się na dodanie mikrofonów i Siri.

HomeKey

Widać, że Apple zaczyna działać bardziej z rozmachem i luzem. Do tej pory zamki (do drzwi) musiały być obsługiwane przez HomeKit. Teraz po doświadczeniach z kluczykami do BMW (CarKey), Apple podobne rozwiązanie chce zastosować w zamkach do drzwi. Klucze będą dostępne w aplikacji Wallet i będą działać z zamkami wyposażonymi w nawet tylko NFC, co do tej pory nie było możliwe. Na liście współpracowników znalazła się między innymi Aqara. Oczywiście takich zamków, których nie będzie w Dom, nie da się łatwo zautomatyzować, ale to i tak będzie znaczne usprawnienie. Niektóre sieci hoteli też chcą przyjąć rozwiązanie Apple.

HomeKit Secure Video

Obsłudze kamer w HomeKit najwięcej przyniosą zmiany w iCloud, czyli iCloud+. Jesienią w planie 50 GB będzie dostępna jedna kamera (teraz zero), w planie 200 GB 5 kamer (teraz jedna), a w planie 2 TB bez limitów (teraz 5). Dodatkowo kamery mają rozpoznawać też paczki. U nas to nie będzie zbyt przydatna funkcja, chyba że ktoś tak jak ja, prosi kuriera o pozostawienie paczki za bramą już na posesji.

Jak już zaznaczyłem, największą rewolucją będzie obsługa Matter w HomeKit i systemach Apple i na to czekam najbardziej, choć już wiem, że przynajmniej na początku HomeKit będzie utrzymywał swoje przewagi.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

2 lata temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

2 lata temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

2 lata temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

2 lata temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

2 lata temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

2 lata temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.