^
BMW wprowadza UWB w Digital Key Plus zgodne z U1

BMW wprowadza UWB w Digital Key Plus zgodne z U1

Jaromir Kopp

14 stycznia 2021

BMW jest pierwszą firmą, która zaadoptowała Apple CarKey w swoich samochodach. Dzięki tej technologii kluczyki do samochodu możecie mieć w iPhone i Apple Watch, a nawet je „pożyczać” za pomocą iMessages. 

U1: większy zasięg, ale i bezpieczeństwo

Obecnie Apple CarKey i Digital Key BMW działają na zasadzie NFC. Jest to ta sama technologia, co stosowana m.in. w płatnościach bezstykowych. Jak wiecie, wymaga ona zbliżenia iPhone lub Apple Watch na bardzo małą odległość. To powodowało pewien dyskomfort, bo iPhone’a lub zegarek musieliśmy przykładać w odpowiednie miejsca w samochodzie.

Technologia Bluetooth stosowana w innych systemach lub inne sposoby radiowej komunikacji, działają na odległość, jednak jej określenie nie jest tak precyzyjne. Zdarzało się znajomemu otworzyć i uruchomić pojazd, choć kluczyki były w domu, a nie w kieszeni. Problem pojawiał się po przejechaniu kilkuset metrów. Dodatkowo powodowało to pewną lukę w bezpieczeństwie.

UWB i U1 potrafią ocenić odległość z ogromną precyzją. Dzięki temu drzwi auta otworzą się tylko w odpowiedniej odległości i przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa Apple. 

Oto oficjalny komunikat BMW 

Jako jeden z pionierów stosowania smartfonu jako cyfrowego klucza samochodowego od 2018 roku, BMW kontynuuje rozwój i popularyzację funkcji BMW Digital Key, która jest dostępna dla użytkowników iPhone’ów już dziś. Zgodnie z tym celem, producent samochodów premium wprowadzi BMW Digital Key Plus, wygodny i bezpieczny sposób odblokowania i uruchomienia samochodu bez konieczności wyjmowania telefonu iPhone z torby lub kieszeni. To najnowsze wcielenie usługi jest oparte na Ultra-Wideband (UWB), technologii znajdującej się w chipie U1 telefonu iPhone. Funkcja BMW Digital Key Plus dla iPhone’a zostanie po raz pierwszy wprowadzona wraz z w pełni elektrycznym BMW iX.

Technologia Ultra-Wideband zapewniająca większą wygodę i bezpieczeństwo.  Nowe, dodatkowe funkcje dostępne w BMW Digital Key Plus są oparte na technologii Ultra-Wideband. Jest to technologia radiowego połączenia cyfrowego o krótkim zasięgu i dużej przepustowości, która charakteryzuje się wyjątkowo precyzyjną lokalizacją przy zachowaniu najwyższego możliwego poziomu bezpieczeństwa. Precyzja UWB zapewnia również, że ataki z użyciem przekaźników, w których sygnał radiowy jest zakleszczony lub przechwytywany, nie są możliwe. Apple i BMW ściśle współpracowały z Car Connectivity Consortium (CCC) w celu opracowania specyfikacji klucza cyfrowego 3.0 dla UWB, która stanowi globalny standard dla przemysłu motoryzacyjnego. BMW. 

To ostatnie zdanie jest szczególnie ważne. Nie jest to technologia zarezerwowana dla kilku firm, a standard, który niebawem może trafić do większej ilości samochodów różnych producentów. 

Zastanawia mnie pominięcie w komunikacie Apple Watch s6. On też jest wyposażony w U1, więc podobnie jak i iPhone też powinien działać z Digital Key Plus.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. Marcin

    „Zastanawia mnie pominięcie w komunikacie Apple Watch s6”
    Klienci BMW nie noszą Apple Watch bo jest za tani 🙂

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *