^
Prywatność, to jest iPhone

Obejrzyj jeżeli jeszcze nie łapiesz, o co chodzi ze śledzeniem w aplikacjach

Jaromir Kopp

21 maja 2021

Jak „łapiesz” to też obejrzyj, bo film traktuje ten poważny temat w sposób obrazowy i dowcipny. Przypomnę, że chodzi o funkcję śledzenia, a w zasadzie nie śledzenia, którą Apple uruchomił w iOS 14.5. 

Jak Cię śledzą? 

Apple wiele lat temu zablokował aplikacjom dostęp do UUID urządzenia, które pozwalało na jego identyfikację. Zastąpiło to losowanym znacznikiem. 

Do czasów iOS 14.5, aplikacje mogły używać losowego znacznika do celów identyfikacji. Deweloperzy musieli deklarować to podczas wysyłania aplikacji do App Store, a system sprawdzał prawdziwość oświadczenia. 

Taki znacznik w połączeniu z innymi informacjami wysyłany „do centrali” mógł pozwolić na identyfikację nie tylko urządzenia, ale i użytkownika (po zebraniu większej ilości danych) i śledzenia jego poczynań w sieci oraz w programach obsługujących znaczniki. To pozwalało na profilowanie i określenie zainteresowań, preferencji, potrzeb i innych czasem dość wrażliwych danych, na które mieli chrapkę nie tylko reklamodawcy.

Teraz Apple daje użytkownikom wybór, czy chcą się „sprofilować”, czy nie. Aplikacje oczywiście nakłaniają nas, aby udzielić zgodny na śledzenie, a Apple nam to zdecydowanie odradza. Między innymi za pomocą poniższego filmu.

Z innych raportów wynika, że użytkowników specjalnie nie trzeba przekonywać do wyboru opcji „nieśledzenia”. Wybiera ją mniej lub bardziej świadomie (domyślnie jest ustawione nieśledzenie) 96% użytkowników.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *