^
Pozwól aplikacji na śledzenie komunikat systemowy

Jak kontrolować możliwość śledzenia aktywności w aplikacjach

Jaromir Kopp

7 maja 2021

Co oznaczają ustawienia? Dlaczego nie zawsze możemy je zmieniać? Co się stanie, gdy wyłączymy? Tu znajdziesz odpowiedź na te pytania, bo w końcu  pierwsze appki zaczęły prosić o możliwość śledzenia. Niektóre nawet straszą wprowadzeniem opłat. Tak dzieje się w przypadku produktów Facebooka. 

Ustawienia > Prywatność > Śledzenie

Aby sprawdzić lub zmienić globalne ustawienie możliwości śledzenia aktywności w aplikacjach, należy uruchomić Ustawienia. Dalej przechodzimy do Prywatności i na górze pukamy w Śledzenie.

Jeżeli „Pozwalaj aplikacją żądać możliwości śledzenia” jest wyłączone, to wszystkie aplikacje, które poproszą o taką możliwość, dostają natychmiast odmowę. Nie trzeba nic robić, nie pojawiają się żadne komunikaty i prośby. Jednak jeżeli przyjemność odmowy chcemy pozostawić sobie lub jednak mamy jakieś aplikacje, którym ufamy, to możemy włączyć możliwość próśb o śledzenie. Jeżeli opcja jest „na zielono” i tak każda aplikacja musi uzyskać zgodę. 

Ustawienia śledzenia w aplikacjach-2

Listę aplikacji, które otrzymały zgodę, zobaczymy też w tym miejscu i dla każdej z nich nadal mamy możliwość zmiany ustawień.

Jeżeli nie możemy włączyć próśb o śledzenie, bo włącznik jest wyszarzony w położeniu „wyłączone” to znaczy, że posługujemy się kontem Apple ID osoby niepełnoletniej, konto jest zarządzanie przez firmę lub instytucję, lub zostało utworzone w ciągu 3 ostatnich dni.

Aplikacja nas o coś prosi

Po pierwsze warto pamiętać, że deweloper może zmieniać w pewnym zakresie komunikat z prośbą o śledzenie. Może dodać tekst w środkowej części. Niezmienne są odpowiedzi i nagłówek.

Dodatkowo wielu wydawców aplikacji stosuje komunikaty przed wyświetleniem prośby o możliwość śledzenia. Np. Facebook (i Instagram) wręcz straszy, że odmowa może w przyszłości skutkować wprowadzeniem opłat za korzystanie z tych serwisów. Bujda na resorach, ale niektórzy mogą dać się nabrać. Dopiero pukając w „Kontynuuj” lub inny przycisk na ekranie z „żebraczym” pojawia się oficjalne zapytanie systemowe. 

Żebracze prośby o zgodę na śledzenie

Dodatkowo należy pamiętać, że we wspomnianych ustawieniach śledzenia mamy listę aplikacji i możemy zawsze zmienić zdanie.

Więcej o tym, na czym polega śledzenie, pisaliśmy już wcześniej Prywatność: Przejrzystość śledzenia wyjaśnia film od Apple

Warto pamiętać, że te same funkcje ochrony prywatności znajdują się też w Apple TV. Znajdziemy je w Ustawienia > Ogólne > Prywatność > Śledzenie.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

  1. Marcin

    Dlaczego nie pojawia mi się tam aplkacja facebooka, messengera, tweetera itp? Tzn, że te apki nie śledzą?

    • Jaromir Kopp

      Nie prosiły jeszcze