^
Prywatność- Przejrzystość śledzenia wyjaśnia film od Apple

Prywatność: Przejrzystość śledzenia wyjaśnia film od Apple

Jaromir Kopp

27 kwietnia 2021

Możliwość wyłączenia śledzenia w aplikacjach, to jedna z najdonioślejszych zmian w iOS 14.5. To ta funkcja przeraziła Facebooka i innych potentatów żerujących na naszych danych, do tego stopnia, że wszczęli oni szeroko zakrojone kampanie przeciw Apple. Jak widać dane o naszym zachowaniu, są cenne. A co w nich tak wartościowego wyjaśnia Apple na filmie.

Masz wybór

Film pokazuje, co się dzieje, gdy wyrazimy zgodę na śledzenie, co do tej poty było „domyślne”, bo nie mieliśmy żadnego wyboru oraz co się stanie, gdy odmówimy zgody na śledzenie.

Teraz gdy iOS 14.5 jest dostępny publicznie, Apple wprowadza zasadę przejrzystości śledzenia w aplikacjach, a my mamy wybór. Programiści nie mogą już uzyskiwać dostępu do identyfikatora reklamowego iPhone’a, iPada lub Apple TV bez wyraźnej zgody użytkownika, co uniemożliwi śledzenie użytkownika w aplikacjach i witrynach internetowych oraz łączenia tych danych w celu profilowania.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (7)
L

7 komentarzy

 1. hmm

  W systemie przy Facebooku nie mam tej opcji. Z tego co pamiętam to apka kiedyś przy uruchomieniu zapytała i to wszystko. Czyli w końcu można to ustawić czy nie?

  Odpowiedz
  • Jaromir Kopp

   A masz włączoną możliwość pytania czy nie? Jak nie to globalnie jest odmowa, jak tak, to apki mogą się zapytać.

   Odpowiedz
   • Hmm

    Tak mam to włączone i jest tam tylko 1 apka a z tego co wiem powinno być o wiele więcej np te od googla.

    Odpowiedz
    • Jaromir Kopp

     Gdzieś mi mignęło, że „Facebook wprowadza funckję… w ciagu tygodnia systematycznie w rożnych regionach”. Czy jakoś tak. Grają na czas łobuzy.

     Odpowiedz
     • Hmm

      No nie wiem wydaje mi się że ta funkcja za bardzo nie działa. Taki Pepper już chyba 2 tygodnie temu tam się znalazł a żaden z gigantów technologiczno reklamowych funkcji nie zaimplementował

      Odpowiedz
 2. merel

  Kurde – ta opcja w: prywatność – śledzenie to ma być zielona czy szara, czyli włączone czy nie, bo się pogubiłem

  Odpowiedz
  • Jaromir Kopp

   Wszystko jedno, jak szara to blokuje jak leci, jak zielona to apki będą się pytać

   Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *