^
App Store developers logo ikona

Apple zmienia zasady kwalifikacji dotyczącej wieku w App Store

Jaromir Kopp

21 maja 2021

Apple postanowiło rozdzielić informacje o „hazardzie i grach” na oddzielne pozycje. Pozwoli to na bardziej precyzyjne oznaczanie gier. Producenci aplikacji z konkursami nie zawsze będą musieli oznaczać je jako gry hazardowe.

Aktualizacje ustawień klasyfikacji wiekowej w App Store Connect

Oto treść informacji wysłanej do deweloperów:

Aby pomóc Wam w bardziej precyzyjnym opisywaniu zawartości Waszej aplikacji, ustawienia ratingu wiekowego w App Store Connect zostały udoskonalone. Ustawienia dotyczące gier hazardowych i konkursów są teraz podzielone na dwie kategorie, co umożliwia oddzielne wskazanie tych typów treści. Są one również osobno oznaczane w App Store.

Automatyczna konwersja obecnych ustawień w App Store będzie przebiegać wg poniższych zasad:

Jeśli odpowiedź na pytanie dotyczące gier hazardowych i konkursów brzmi obecnie Tak, aktualizacja automatycznie uwzględnia fakt, że aplikacja zawiera gry hazardowe. Konkursy będą oznaczone jako Częste/intensywne. Jeśli Twoja odpowiedź brzmiała Nie, aktualizacja automatycznie odzwierciedli fakt, że Twoja aplikacja nie zawiera gier ani konkursów.

Ponadto, dostęp do ustawień klasyfikacji wiekowej można uzyskać bezpośrednio z sekcji Informacje o aplikacji w App Store Connect. Aplikacje, które oferują usługę Zakupu Uniwersalnego, mają taką samą klasyfikację wiekową w App Store na wszystkich platformach. Ustawienia ratingu wiekowego można zmienić po przesłaniu nowej wersji aplikacji, a dostępność aplikacji w niektórych regionach zostanie zaktualizowana w oparciu o lokalne prawo.

Jak widać, ewentualne korekty po automatycznej konwersji oznaczeń, można wprowadzić dopiero po przesłaniu nowej kompilacji aplikacji (gry). Oznacza to, że będzie ona oceniana przez dział review App Store ponownie. Apple lubi „dodawać” sobie pracy i wymusza częste aktualizacje przy wielu okazjach. Jest to dobra praktyka, bo użytkownicy otrzymują nowsze wersja (choć czasem tylko z kosmetycznymi poprawkami) i są one częściej sprawdzane. 

I oby tak dalej, choć okiem dewelopera wygląda to trochę gorzej, ze względu na czasem dodatkową pozornie zbędną pracę.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy