^
Google Nest Matter

Akcesoria smart home Google Nest będą zgodne z aplikacją Dom i ekosystemem Apple

Jaromir Kopp

21 maja 2021

Im mniej Google’a w domu, tym lepiej, jednak im większy wybór akcesoriów smart home tym również lepiej. Niebawem będziemy mogli korzystać z np. termostatu Nest od Google’a i innych jego akcesoriów. Jednak pogłoski o ich zgodności z HomeKit są mocno przesadzone.

Google zapowiedział aktualizację do Matter

We wpisie na blogu „Four Google smart home updates that Matter”, Google zapowiedział zmiany w swoim systemie smart home i firmowanych przez siebie akcesoriach.  I z tego powodu za granicą i w Polsce pojawiły się doniesienia, że nowe akcesoria będą zgodne z HomeKit. 

Nie tak do końca. HomeKit jest standardem stworzonym i nadzorowanym przez Apple i tu raczej nic się nie zmieni. Matter dawniej zwany skrótem CHIP pochodzącym od słów „Connected Home over IP”, jest standardem niezależnym rozwijanym przez Apple, Amazona i Google’a pod auspicjami dawnego ZigBee Alliance teraz działającego pod nazwą Connectivity Standards Alliance. 

To z tym nowym standardem będą zgodne akcesoria Google’a Nest po aktualizacji. Ten standard ma być również wspierany w ekosystemie Apple. W jaki sposób dowiemy się tego podczas WWDC, a sprawa nie jest oczywista.

Matter i HomeKit bardzo się różnią. Matter w warstwie łączności jest całkiem nowym protokołem z ogromnym naciskiem na bezpieczeństwo i poufność. Jednak w warstwie logiki budowy akcesoriów i komunikacji między nimi, jest oparty na ZigBee. 

ZigBee był opracowany jako standard komunikacji urządzeń domowych, czyli np. pilotów, włączników, czujników ruchu bezpośrednio z np. oświetleniem, gniazdkami itp. Oczywiście z uwzględnieniem sterowania z aplikacji również. HomeKit od początku powstawał jako medium do sterowania akcesoriami za pomocą iPhone’ów i innych urządzeń Apple w tym centrów akcesoriów. Dlatego oba standardy mocno się różnią.

Aplikacja Dom i systemy Apple w tym oczywiście centra akcesoriów, będą musiały „opanować” komunikację stosowaną w Matter. HomeKit nadal będzie działał po staremu. 

Dlatego sporym nadużyciem jest stwierdzenie, które padło m.in. w CNET i kilku polskich blogach, że Nest będzie zgodne z HomeKit.

Być może logicznie Matter trafi w systemach operacyjnych Apple do bibliotek HomeKit, ale HomeKitem się nie stanie.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. Paweł Nyczaj

    Możliwe, że router Google WiFi także okaże się zgodny z Matter. Jak dotąd routery z HomeKit praktycznie na rynku nie istnieją poza kilkoma modelami w większości oficjalnie nie oferowanymi na polskim rynku