^
Stanowisko pracy cenzorów z App Store

Tak wygląda stanowisko cenzorów z App Store i statystyki

Jaromir Kopp

7 maja 2021

Dokumenty złożone jako dowód w procesie Epic Games przeciwko Apple ujawniły więcej szczegółów na temat procesu oceny aplikacji przesłanych do App Store. Pierwszy raz możemy zobaczyć jak wygląda stanowisko pracy cenzora – recenzenta.

Od Apple TV, przez iPhone, iPady po Maki i do tego wiele akcesoriów

Jak informuje Apple Insider, Trystan Kosmynka, starszy dyrektor w zespole App Review Apple, ponownie stanął przed sądem w piątek, aby zeznać na temat procesu oceny aplikacji w Apple. Oprócz jego zeznań kilka dokumentów wewnętrznych zostało również złożone jako dowody. Jedno ze zdjęć w prezentacji Kosmynka pokazuje wygląd stacji przeglądu aplikacji obsługiwanej przez człowieka. 

Jak wiecie, proces oceny aplikacji jest częściowo realizowany automatycznie, ale decydującą rolę ma cenzor, który sprawdza działanie aplikacji „ludzkim okiem”. Ocenia też zgodność interfejsu i działania apki z wytycznymi Apple. Generalnie „zagląda” gdzie się da, a jak coś wymaga hasła, to deweloper ma obowiązek zapewnić dostęp do odpowiedniego konta „demo”.

Kosmynka zapytany o różnorodność aktualizacji od deweloperów, powiedział, że „ocena niektórych zajmuje godziny, innych tylko minuty”. Dodał, że wiele zgłoszeń to są aktualizacje aplikacji.

Dokumenty ujawniają również pewne statystyki dotyczące procesu ocen aplikacji. Na przykład w latach 2017-2019 odnotowano od 33% do 36% odrzuceń aplikacji. Dokumenty ujawniają również, że każdego roku ocenianych jest około 4,8 mln do 5 mln aplikacji lub ich aktualizacji. 

Nie wiem, czy wspomniane 33% dotyczy całkowitych odmów umieszczenia w App Store, czy każdego przypadku. Z własnego doświadczenia wiem, że czasem wysyłając jedną aplikację „zaliczyłem” dwie odmowy, zanim zadowoliłem „widzimisię” cenzorów. Jednak w swojej karierze tylko raz odpuściłem walkę o umieszczenie aplikacji z powodu odmów. 

Tu możecie zobaczyć cały dokument złożony w sądzie przez Kosmynka.

Kosmynka Demonstratives Epi… by Mike Wuerthele

W dokumencie zobaczycie też stanowiska do automatycznej weryfikacji aplikacji składające się z dziesiątków prawdziwych urządzeń Apple umieszczonych w specjalnych szafach.

Testy automatyczne w App Store

Wg dokumentu w dziale review App Store pracuje ponad 500 ekspertów znających 81 języków.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

  1. Cenzor

    Na Grochowie jest identyczne miejsce! To Lombard! Hłe, hłe.

    • Jaromir Kopp

      Mam kumpla, który w sprzęt Apple zaopatruje się tylko w lombardach 😀