Już wiecie, że jesienią mają pojawić się pierwsze akcesoria zgodne z Matter, czyli Connected Home over IP (CHIP). Jest to nowy standard Smart Home promowany m.in. przez Apple, Amazon i Google. Jakie urządzenia będą z nim działać? Które trzeba będzie wymienić? Mamy już informację dla posiadaczy urządzeń Hue.
Matter opracowany wspólnie przez Apple, Google i Amazona pod auspicjami Connectivity Standards Alliance (dawniej ZigBee), działa w oparciu o IP w sieciach LAN (Ethernet, Wi-Fi i Thread). Jednak logika akcesoriów jest wzięta z ZigBee. Dodatkowo podczas uwierzytelniania używany jest Bluetooth, aby przekazać m.in. klucze i informacje o sieci. Dlatego akcesoria muszą mieć możliwość komunikacji po Wi-Fi, Thread, czy Ethernet, ale dodatkowo i Bluetooth LE. To limituje ilość akcesoriów, które da się jedynie zmianą oprogramowania zaktualizować do nowego standardu.
Zostało to potwierdzone przez George’a Yianniego (założyciel i dyrektor ds. technologii w Philips Hue). Bramkę Philips Hue nowszą (kwadratową) da się zaktualizować do Matter (CHIP). Niestety bramki okrągłej zaktualizować się nie da. Dlaczego?
Mogą być dwa powody. Wspomniany Bluetooth LE lub brak miejsca w pamięci Flash na oprogramowanie. Oba są równie prawdopodobne. Większość modułów radiowych ZigBee obsługuje również Bluetooth, ale są wyjątki, Być może taki trafił do starszej bramki Hue. Również oprogramowanie Matter jest dość rozbudowane, choć znów zwolni się miejsce po zbędnym HomeKit, Alexa i Google Home. Jednak jak zapowiedział George Yianni, bramka nadal zachowa zgodność z własnym rozwiązaniem opartym na REST Hue (lokalnie i chmurowo). Widocznie Hue nie chce opracowywać nowej aplikacji.
Akcesoria Hue nadal będą pracować w radiowym (i logicznym) protokole ZigBee. Jednak bramka będzie „wpuszczać” dane z akcesoriów w sieć IP. Bramki w Matter mają mniej pracy, bo nie muszą już tłumaczyć wszystkiego z „ZigBee”, czy innego standardu na HomeKit, Alexa i inne systemy. Teraz cała logika będzie oparta o ZigBee, zmian jest stosunkowo niewiele.
Jak wiecie Eve zapowiedziało już, że ich akcesoria Thread będą zgodne z Matter (CHIP). Podobnie Nanoleaf. Dodatkowo urządzenia, które mogą pracować w sieci IP np. po Ethernet lub Wi-Fi, mają moduł Bluetooth i przynajmniej z 2-4 MB pamięci Flash powinno dać się zaktualizować. Na pewno trwają prace nad Matter dla ESP32. Inne wspierane moduły możecie podejrzeć na GitHubie projektu CHIP (Matter). https://github.com/project-chip/connectedhomeip
Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…
Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…
Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…
Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…
Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…
Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.