^
Philips Hue i Matter

Philips Hue, które bramki  będą zgodne z Matter (CHIP)?

Jaromir Kopp

13 maja 2021

Już wiecie, że jesienią mają pojawić się pierwsze akcesoria zgodne z Matter, czyli Connected Home over IP (CHIP). Jest to nowy standard Smart Home promowany m.in. przez Apple, Amazon i Google. Jakie urządzenia będą z nim działać? Które trzeba będzie wymienić? Mamy już informację dla posiadaczy urządzeń Hue.

Philips Hue zaadaptuje Matter (CHIP)

Matter opracowany wspólnie przez Apple, Google i Amazona pod auspicjami Connectivity Standards Alliance (dawniej ZigBee), działa w oparciu o IP w sieciach LAN (Ethernet, Wi-Fi i Thread). Jednak logika akcesoriów jest wzięta z ZigBee. Dodatkowo podczas uwierzytelniania używany jest Bluetooth, aby przekazać m.in. klucze i informacje o sieci. Dlatego akcesoria muszą mieć możliwość komunikacji po Wi-Fi, Thread, czy Ethernet, ale dodatkowo i Bluetooth LE. To limituje ilość akcesoriów, które da się jedynie zmianą oprogramowania zaktualizować do nowego standardu. 

Kwadratowa bramka Hue zadziała z Matter (CHIP)

Zostało to potwierdzone przez George’a Yianniego (założyciel i dyrektor ds. technologii w Philips Hue). Bramkę Philips Hue nowszą (kwadratową) da się zaktualizować do Matter (CHIP). Niestety bramki okrągłej zaktualizować się nie da. Dlaczego?

Mogą być dwa powody. Wspomniany Bluetooth LE lub brak miejsca w pamięci Flash na oprogramowanie. Oba są równie prawdopodobne. Większość modułów radiowych ZigBee obsługuje również Bluetooth, ale są wyjątki, Być może taki trafił do starszej bramki Hue. Również oprogramowanie Matter jest dość rozbudowane, choć znów zwolni się miejsce po zbędnym HomeKit, Alexa i Google Home. Jednak jak zapowiedział George Yianni, bramka nadal zachowa zgodność z własnym rozwiązaniem opartym na REST Hue (lokalnie i chmurowo). Widocznie Hue nie chce opracowywać nowej aplikacji. 

Akcesoria Hue nadal będą pracować w radiowym (i logicznym) protokole ZigBee. Jednak bramka będzie „wpuszczać” dane z akcesoriów w sieć IP. Bramki w Matter mają mniej pracy, bo nie muszą już tłumaczyć wszystkiego z „ZigBee”, czy innego standardu na HomeKit, Alexa i inne systemy. Teraz cała logika będzie oparta o ZigBee, zmian jest stosunkowo niewiele.

Co z innymi akcesoriami?

Jak wiecie Eve zapowiedziało już, że ich akcesoria Thread będą zgodne z Matter (CHIP). Podobnie Nanoleaf. Dodatkowo urządzenia, które mogą pracować w sieci IP np. po Ethernet lub Wi-Fi, mają moduł Bluetooth i przynajmniej z 2-4 MB pamięci Flash powinno dać się zaktualizować. Na pewno trwają prace nad Matter dla ESP32. Inne wspierane moduły możecie podejrzeć na GitHubie projektu CHIP (Matter). https://github.com/project-chip/connectedhomeip

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy