^
Matter akcesoria z logiem

Matter. CHIP się materializuje. Nowy standard Smart Home z nową nazwą

Jaromir Kopp

12 maja 2021

Connected Home over IP w skrócie roboczo CHIP zmienia swoją nazwę na Matter. Przy okazji nastąpił zapowiadany już dawno przeze mnie koniec Zigbee. Przynajmniej jako nazwy organizacji. Czy poza nazwą coś się zmienia?

Matter, czyli oficjalny start CHIP

Od początku projektu, w który bardzo mocno zaangażowało się Apple oraz inni gracze na rynku Smart Home, jak Amazon i Google najważniejszymi ideami była zgodność i bezpieczeństwo. Dzięki temu producent nie będzie musiał implementować kilku standardów inteligentnego domu w swoim akcesorium lub decydować się na wybór jednego i ograniczenia. Podobnie klient nie będzie musiał się zastanawiać jakie akcesorium wybrać i, czy gdy zmieni swoje androidowe smartfony na iPhone, nie utraci kontroli nad własnym inteligentnym domem.

Wg wczorajszych i wcześniejszych zapowiedzi, pierwsze akcesoria Matter powinny pojawić się pod koniec roku. Oznacza to, że za niecały miesiąc na WWDC powinniśmy dowiedzieć się, jakie zmiany w związku z tym nastąpią w aplikacji Dom i HomeKit. 

Więcej o projekcie możecie dowiedzieć się z wcześniejszego artykułu: Akcesoria CHIP już w tym roku! Nadchodzi nowa era Smart Home!

Przypomnę, że protokół Matter działa w sieciach Wi-Fi i Thread (po IP), a Bluetooth używa w celu uwierzytelniania i przyłączenia do sieci. Praktycznie wszystkie akcesoria, które obecnie wspierają Thread powinny bez problemu dać się zaktualizować do Matter, a niektórzy producenci, jak Eve już to zapowiedzieli.

Cały czas w systemach pozostaje oczywiście wsparcie dla HomeKit i będzie ono utrzymane jeszcze przez wiele lat.

Matter przyjął z HomeKit wiele ważnych cech np. pracę w sieci lokalnej bez potrzeby łączenia się do „chmur”. Jeżeli nastąpi taka konieczność, to podobnie jak w HomeKit będą używane Centra akcesoriów, czy głośniki Alexa lub Google Home. Deweloperzy również będą mogli tworzyć własne aplikacje łączące się z akcesoriami Matter w sieci lokalnej.

Matter bez chmury

Wbrew moim wcześniejszym przewidywaniom, akcesoria Matter będą certyfikowane jedynie przez Connectivity Standards Alliance (dawniej ZigBee). W zarządzie tej organizacji Apple ma swoich przedstawicieli.

Na kanale Connectivity Standards Alliance pojawiło się w nocy kilka filmów, które mają przybliżyć działanie i pryncypia Matter.

Jeżeli zajrzycie na stronę github projektu, to zauważycie, że zmiany i aktualizacje pojawiają się co kilka godzin. Całość nadal się rozwija i ten rozwój możemy śledzić. 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. Alfred

    cenny produktow appla mnie przerazaja.. rozumiem ze marka, ze smart home itd ale kurde da sie kupic taniej, ja mam wiele rzeczy smart z lanberga i nie uwazam ze to skąpstwo czy cos 😀