^
A Day in the Life of Your Data

Dzień z życia Twoich danych. Dokument PDF od Apple

Jaromir Kopp

27 kwietnia 2021

Od odblokowywania iPhone’a za pomocą zegarka, bardziej brzemienną w skutki jest funkcja Przejrzystość śledzenia (Tracking Transparency), która ogranicza i blokuje możliwość śledzenia naszych poczynań w różnych aplikacjach oraz łączenia tych danych w całość. Apple jej działanie wyjaśnia bardzo dobrze przygotowanym dokumencie PDF.

Dzień z życia Twoich danych: tato i córka na placu zabaw

Tak zatytułowany jest dokument zamieszczony na stronach Apple, który obrazowo opisuje, przeciw jakim działaniom jest skierowana funkcja Przejrzystość śledzenia (Tracking Transparency) debiutująca w końcu wraz z iOS 14.5. 

Apple na przykładach z życia, krok po kroku pokazuje, jak korporacje z pomocą mniej lub bardziej świadomych wydawców aplikacji i użytkowników zbierają i łączą dane. Równolegle z opisem co zdarzeń na placu zabaw, Apple podaje liczby i sposoby działania systemów zbierających dane. Wszystko precyzyjnie, obrazowo i w sposób łatwy do zrozumienia przez laika. 

A Day in the Life of Your Data aukcja reklam

W dalszej części dokumentu Apple opisuje, w jak inny sposób działają jego usługi wbudowane w system i dlaczego podają całkiem sensowne informacje, bez konieczności kompleksowego śledzenia użytkownika i powiązanych z nim danych.

Kolejna część dokumentu pokazuje, wykorzystanie danych zdobytych podczas dnia, który ojciec postanowił spędzić z córką na placu zabaw na przykładzie aukcji  i atrybutów reklam.

A Day in the Life of Your Data katalogowanie

Na końcu zamieszczone są najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi np. o to czy zablokowanie funkcji śledzenia może ograniczyć działanie aplikacji.

Dokument kończą przypisy.

Zdecydowanie warto przejrzeć dokument. Można użyć popularnych usług tłumaczących, bo na razie jest dostępny po angielsku

Wierzę, że ludzie są inteligentni i niektórzy chcą dzielić się większą ilością danych niż inni.

Zapytaj ich. Pytaj ich za każdym razem. Niech powiedzą Ci, żebyś przestał ich pytać, jeśli znudzi im się Twoje pytanie. Niech wiedzą dokładnie, co zamierzasz zrobić z ich danymi.

Steve Jobs All Things Digital Conference, 2010 

Tym którzy jednak wolą oglądać niż czytać, polecam film od Apple o tej samej tematyce: Prywatność: Przejrzystość śledzenia.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. Prywatność

    A czy Spotlight dalej wysyła zapytania do Bing wraz ze współrzędnymi tak jak to miało w Yosemite? Czy może już grzecznie pyta się użytkowników czy może to zrobić?