^
przedmioty-ios-mojmac

Śledzenie przedmiotów już działa w iOS

Przemysław Marczyński

9 kwietnia 2021

Nowa funkcja w iOS do monitorowania przedmiotów już jest dostępna. Chociaż jak głosiły plotki, miała pojawić się dopiero w wersji 14.5, to Apple przyspieszyło ze wdrożeniem tej funkcjonalności. Dzięki aplikacji Lokalizator możemy śledzić przedmioty produkowane przez firmy trzecie. Teraz tylko musimy czekać na akcesoria obsługujące technologię Apple Find My.

Co nowego w aplikacji Lokalizator

przedmioty-ios-mojmac
Wszystkie funkcje śledzenia przedmiotów, monitorowania położenia iPhone’a i komputerów są dostępne z poziomu aplikacji Lokalizator. Program działa zarówno na urządzeniach mobilnych Apple jak również w systemie dla komputerów macOS. Bez aktualizacji systemu otrzymaliśmy nową wersję Lokalizatora, w której możemy znaleźć trzy najważniejsze nowości:

 • Obsługa akcesoriów – dodawanie produktów innych firm do aplikacji Lokalizator
 • Udoskonalone powiadomienia – nowe sposoby tworzenia powiadomień bazujące na lokalizacji ważnych dla Ciebie osób
 • Sieć usługi Znajdź mój… – znajdowanie urządzeń na mapie nawet gdy nie są podłączone do sieci

Apple tworzy nowy rynek akcesoriów

lokalizator-przedmioty-ios2
Konferencja Apple, na której zaprezentowane nowe urządzenia wystartuje już w czerwcu. Tam powinniśmy zobaczyć nowe urządzenie od Apple – AirTag. Producenci firm trzecich również nie próżnują i już oferują w sprzedaży swoje rozwiązania, o czym pisał niedawno Jaromir. Wydaje się, że Apple na nowo odkrywa koło. Rynek akcesoriów do monitorowania lokalizacji nie jest czymś nowym. Znamy przecież firmy oferujące takie rozwiązania. Apple chce jednak powiązać je ze swoim ekosystemem. Oferuje użytkownikom możliwości tworzenia automatyzacji do rozwiązań inteligentnego domu HomeKit. Tim Cook uderza również w nutę bezpieczeństwa przedmiotów swoich klientów – łatwe odnajdywanie przedmiotów. Ja jednak ciągle mam wątpliwość, ile jesteśmy w stanie poświęcić z naszej prywatności dla wygody życia. Czy faktycznie chcemy, aby każdy nasz ruch był monitorowany?

Oficjalna strona Apple Find Mysupport.apple.com

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

 1. Wielki Brat

  Proszę Jaromira o dyskusje na ile przy użyciu lokalizatora jesteśmy monitorowani – czy ślad naszych ruchów jest bezpieczny u Apple?

 2. pawciu

  Przemku, tu akurat nie rozumiem Twojego pytania o prywatność i monitorowanie każdego naszego kroku.
  Przecież i tak mamy włączone usługi lokalizacji, więc nasz ruch jest monitorowany.
  Komunikacja tych urządzeń ma się odbywać w sposób anonimizowany, więc nie będzie powiązania z konkretnym kontem iCloud.

  Jeżeli nie chcemy żeby każdy nasz krok był monitorowany, powinniśmy wyłączać telefon, albo włączać tryb samolotowy gdy nie chcemy nigdzie dzwonić i korzystać z internetu. Również nasze spacery i drogi przejazdu musimy bardzo skrupulatnie planować, bo teraz jest duże zagęszczenie kamer