^
Wroclavia

Sposób mapowania wnętrz budynków Apple uznany za standard

Jaromir Kopp

26 lutego 2021

Format IMDF opracowany do mapowania wnętrz budynków, jest obecnie uznany jako globalny standard przez Open Geospatial Consortium (OGC). Został doceniony za precyzję i rozszerzalność połączoną z dbałością o prywatność.

Nawigacja po dużych obiektach z pomocą IMDF

Jednym z pierwszych zamapowanych w ten sposób obiektów w Polsce była galeria Wroclavia przy Dworcu Głównym PKP. Możecie sprawdzić jak prezentowane są obiekty tak zamapowane na mapach Apple. Oczywiście format danych we współpracy z odpowiednią aplikacją np. mapami Apple, oferuje też pełną nawigację po obiektach,  prowadząc do celu odpowiednią drogą, uwzględniając ciągi komunikacyjne.

Indoor Mapping Data Format (IMDF) umożliwia prezentowanie użytkownikom w pełni dostosowanych do ich potrzeb map wewnętrznych obiektów na całym świecie, takich jak stadiony, lotniska i kampusy – a wszystko to pod kontrolą bezpieczeństwa i prywatności właściciela obiektu. Format IMDF, opracowany przez firmę Apple, ułatwia organizacjom udostępnianie usługi pozycjonowania wewnątrz budynków, oferowanej przez Apple w urządzeniach iPhone i iPad, bez konieczności instalowania dodatkowej infrastruktury, takiej jak radiolatarnie.

Format oferuje przyjazny dla urządzeń mobilnych, kompaktowy, czytelny dla człowieka i wysoce rozszerzalny model danych dla każdej przestrzeni wewnętrznej, zapewniając podstawę do orientacji, nawigacji i odkrywania. A teraz, członkowie Open Geospatial Consortium (OGC) dodali IMDF 1.0.0 do bazy standardów OGC jako standard wspólnotowy.

Takie informacje podaje Apple w komunikacie o uznaniu standardu IMDF przez społeczność Open Geospatial Consortium. Warto zaznaczyć, że format jest otwarty i może być używany na dowolnym systemie operacyjnym. Więcej możecie o tym przeczytać na stronie Indoor Mapping Data Format

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

  1. Komor

    „Jednym z pierwszych zamapowanych w ten sposób obiektów w Polsce była galeria Wroclavia przy Dworcu Głównym PKP.” – Jaromir, nie napisałeś, w jakim mieście. ☺️ A wiesz przecież, że „default city = Warsaw”.

    • Jaromir Kopp

      Specjalnie! Może Warszawa do DC, ale Wrocław jest ładniejszy