^
Wroclavia na Apple Maps

Wroclavia, pierwsza galeria z planem w Apple Maps

Jaromir Kopp

11 lutego 2020

Mapy Apple przeszły ogromną modernizację. Na razie w USA, ale zmiany mają dotrzeć do Europy w tym roku. Niezależnie od tego na całym świecie pojawiają się obiekty ze szczegółowymi planami wewnętrznymi. Wygląda na to, że pierwszy taki obiekt w Polsce jest we Wrocławiu.

Plan galerii handlowej Wroclavia

Kilka miesięcy temu pisałem o obiektach komunikacji publicznej, zwłaszcza kolejowej, których bryły pojawiają się w Apple Maps. Teraz mamy coś więcej. Szczegółowy plan całej galerii handlowej z podziałem na kondygnacje i wyszukiwaniem sklepów, restauracji i innych pomieszczeń.

Wroclavia plan w Apple Maps 00003

Należy zwrócić uwagę, że wraz z pojawieniem się twórców i przystanków kolejowych, właśnie bryła Wroclavii pojawiła się jako jedyny obiekt niezwiązany bezpośrednio z PKP (choć w podziemiach znajduje się dworzec autobusowy).

Wroclavia plan w Apple Maps 00001

Plan galerii handlowej Wroclavia jest podzielony na kondygnacje. Można go oglądać „płasko” oraz w 3D. Poza dokładnym planem możemy skorzystać z wyszukiwarki. Jeżeli wybierzemy kategorię np. „żywność”, możemy zawęzić selekcję do różnych kategorii, np. „przekąski”. Na planie znajdują się też toalety w tym specjalnie oznaczone, dla osób niepełnosprawnych.

Wroclavia plan w Apple Maps 00002

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (9)
L

9 komentarzy

 1. Kuraciusz

  Wszystko cudownie, fajnie…. aaaale u google ta galeria wygląda o niebo lepiej. Do tego street view ze środka budynku. A takich galerii są dziesiątki. Apple pozamiatane.

  • Jaromir Kopp

   A jak z nawigacją za pomocą iBeacon? Działa? Spokojnie, jeszcze trochę i Apple przegoni Google’a, a on sam zacznie mieć problem z danymi zbieranymi w mniej i bardziej uczciwy sposób.

   • siri

    Nawigacja działa bez problemu wewnątrz budynkow. Czekamy i czekamy na te super rozwiązania od apple a inni od lat już z nich korzystają. Przykład? Siri… Nawet po angielsku nie umywa się do alexy czy google asystenta, a co dopiero po polsku… Lipa prawda?

    • Prawda

     Prawda.
     Jaromir chyba zakłada, że Google (mapy, asystent)/ Amazon (asystent) przez kilka lat nic nie będą robić by Apple mógł go przegonić 😉

     • user

      Jaromir to wzorcowy przykład „osoby żarliwie wyznającej jakąś ideę lub religię, skrajnie nietolerancyjnej w stosunku do zwolenników innych poglądów”.

   • iBeacon

    To w tej galerii lub dworcach są rozłożone iBeacon’y?

   • komunikacja

    Jeśli apple chce przegonić mapy google’a to musi sporo popracować nad podpowiedziami połączeń komunikacji masowej.
    Google ma to rewelacyjnie ogarnięte – włączając pociągi, autokary różnych linii itp.

    Ostatnio szukałem na szybko połączenia ze Słowacji do Polski i Google Maps świetnie mi podpowiedziało w części trasy firmę autokarową, o której nawet istnieniu nie wiedziałem. Od razu miałem link do strony by kupić bilet. W Apple Maps można o tym pomarzyć.

 2. Aktualizacja

  A kto odpowiada za aktualizacje danych, gdy zmieniają się właściciele / marki w danej lokalizacji.
  Może częściej występujące godziny otwarcia / niehandlowe niedziele?