^
Obiekty 3D na mapach Apple w Polsce

Pierwsze obiekty „3D” w mapach Apple w Polsce?

Jaromir Kopp

12 listopada 2019

Mapy Apple wciąż w Polsce pozostawiają wiele do życzenia. Jednak liczba ich użytkowników rośnie, choćby z racji ich pełnej integracji z systemami Apple. W mojej opinii potrafią też precyzyjniej przewidzieć czas dotarcia na miejsce niż Google. No, chyba że ktoś wszędzie gdzie się da, rozwija maksymalną dopuszczalną prędkość.

Apple Maps: wiele braków, ale coś się zmienia

Na mapach Apple pojawia się coraz więcej przydatnych informacji (POI), choć w naszym regionie braki są znaczne. Do tego nie możemy cieszyć się wieloma udogodnieniami znanymi z innych krajów. Jednak nawet w USA mapy Apple dopiero zaczynają się zmieniać i przechodzić na informacje gromadzone „samodzielnie” przez Apple.

Obawiam się, że zanim do nas nowe wcielenie map Apple dotrze, przyjdzie nam się cieszyć takimi drobiazgami jak ten.

Dzięki Michałowi dowiedziałem się, że na Apple Maps wyrastają podejrzanie trójwymiarowe obiekty. Wg szybkich ustaleń okazało się, że Apple zaczął dodawać obiekty dworcowe w widoku „prawie 3D”.

Można znaleźć nawet maleńkie budynki stacyjne. Niestety ich odwzorowanie 3D wydaje się bazować jedynie na rzucie i ilości kondygnacji. Nie odzwierciedla ono prawdziwego wyglądu budynku.

Z ciekawostek, to poza dworcami znalazłem jedną z najmłodszych we Wrocławiu, galerię handlową Wroclavia. Być może pojawiła się, dlatego że w jej podziemiach zlokalizowany jest dworzec autobusowy i sąsiaduje bezpośrednio z Dworcem Głównym PKP.

A Wam udało się znaleźć jakieś inne obiekty?

Obiekty 3D na mapach Apple w Polsce Dworzec Główny wraz z peronami
Obiekty 3D na mapach Apple w Polsce Wrocław Główny
Obiekty 3D na mapach Apple w Polsce Wrocław Mikołajów

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (7)
L

7 komentarzy

 1. Wojtek

  Od lat poruszam się autem z mapami Google. Precyzja dotarcia do celu co do minuty. Zawsze.

 2. en

  No!, bo szacowany moment dotarcia na miejsce zmienia się w czasie rzeczywistym i zawsze ostatecznie precyzyjnie! zmierza do zera! 🙂

  • Jaromir Kopp

   Właśnie 😉

 3. mar

  W moim mieście pojawiły się też zwykłe autobusowe wiaty przystankowe. mi to wygląda na uruchomienie w pełni działającej zakładki Transport publiczny.

  https://share.getcloudapp.com/p9uzoK6j

  • Jaromir Kopp

   Oby!
   Ta ikona to mi się jakoś zawsze ze śmigłowcem kojarzy

   • Stoodi

    Z ciekawostek Wroclavia zdobyła nagrodę Best International Retail Architecture 2018–2019 może dlatego ? 😉

 4. 1231

  Kiedys przypadkiem odpaliłem te mapy. Co za kaszana…