^
MacBook Pro 2019 8-rdzeni

Dziś MacBooki Pro 15” odejdą do lamusa?

Jaromir Kopp

13 listopada 2019

O tym, że pojawi się MacBook Pro 16” dyskutuje się od w zasadzie kilku miesięcy. Tą pogłoską szczególnie były zaintrygowane osoby, które pamiętają i tęsknią za MacBookiem Pro z ekranem 17”, często zwanym z racji rozmiarów lotniskowcem. Wczoraj jednak pojawiła się plotka, że zmiany w linii produktowej MacBooków mogą być bardziej radykalne.

Szesnaście zamiast piętnastu cali?

Informację o tym, że nowe MacBooki Pro 16” nie mają wzbogacić oferty, a po prostu zastąpić modele 15-calowe, podał Bloomberg. Dodatkowo wczoraj wypłynęły informacje, że to dziś 13 listopada ma nastąpić wspomniana detronizacja piętnastki.

MacBook Pro 16” zamiast modelu z ekranem o cal mniejszym, wydaje się bardzo dobrym posunięciem. Poza ekranem udoskonaleniu ma ulec również niesławna klawiatura. Zmiana w nazwie pomoże zwalczyć złe skojarzenia związane z ciągłymi programami serwisowymi dla MacBooków Pro z klawiszami „motylkowymi”.

Co się zmieni poza ekranem i klawiaturą, nie bardzo wiadomo. Jednak wewnątrz nie ma się co spodziewać wielkiej rewolucji, choć wymiana koprocesora T2 na nowy i wprowadzenie najnowszych wersji procesorów Intela byłaby mile widziana.

Obecnie olbrzymie ekrany w komputerach przenośnych nie są już tak pożądane. Retina pozwala na umieszczenie większej ilości treści, a współpraca z zewnętrznymi kartami graficznymi monitorami dopełnia reszty. W terenie i podczas transportu lepiej zachować umiar, a nowy MacBook Pro 16” ma rozmiarami niemal nie odbiegać od poprzednika.

Wraca ład i porządek?

Również tendencja porządkowania, a nie rozbudowywania linii produktów jest bardzo rozsądna. Po okresie, gdy w ofercie pojawiało się równolegle wiele modeli komputerów, a zwłaszcza MacBooków (Pro, Air, 12”), następuje okres redukcji. Jak być może wiecie, gdy zainteresowałem się sprzętem Apple, firma potrafiła mieć w ofercie jednocześnie ponad 50 modeli komputerów. Sprzedawcy tacy jak ja dostawali specjalne książeczki z ich opisem (internet na początku lat 90 XX w. dopiero raczkował i nie był dostępnym źródłem informacji). Potem Apple niemal zbankrutował, a jednym z pierwszych posunięć Jobsa po powrocie do firmy, było znacznie zredukowanie oferty. I tego się trzymajmy!

Czy zapowiedzi Bloomberga się potwierdzą, powinniśmy się dowiedzieć dziś koło godziny 18.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

 1. Paweł Nyczaj

  Ideałem byłby Macbook 16 z cieńszymi ramkami i dzieki temu wielkością zbliżony do Macbook 15

  Odpowiedz
  • Jaromir Kopp

   Taki właśnie ponoć ma być

   Odpowiedz

Funkcja trackback/Funkcja pingback

 1. MacBook Pro 16” szybszy, lepszy, tańszy?!? - Mój Mac - […] […]

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.