^
tplink-re505-mojmac

TP-Link RE505X wzmacniacz sygnału Wi-Fi

Przemysław Marczyński

28 lutego 2021

Jak poprawić działanie sieci wi-fi? Z tym pytaniem często mierzymy się, kiedy w naszej przestrzeni zaczynamy mieć problemy ze stabilnym internetem. Dziś podaję na tacy rozwiązanie od TP-Link – wzmacniacz sygnału RE505X.

Wyjmujemy z pudełka

tp-link-wzmacniacz8

W pudełku znajdziemy dwie rzeczy. Urządzenie TP-Link RE505X oraz instrukcję obsługi. Chociaż sama konfiguracja jest wyjątkowo łatwa, to jednak polecam rzucić okiem na dołączoną instrukcję. Możecie również kliknąć ten link, aby pobrać rozbudowaną instrukcję urządzenia.

Dioda wszystko Ci powie

tp-link-wzmacniacz6

Chociaż o gustach się nie dyskutuje, to ścięte boki urządzenia mi się podobają. Jednak najważniejsze w budowie wzmacniacza jest jego praktyczność. Sprzęt tak zaprojektowano, że umieszczenie go w podwójnym gniazdku nie przeszkadza w montażu innych wtyczek. Wystarczająca ilość miejsca jest zarówno w gniazdach pionowych, jak i poziomych. Niby drobny szczegół, ale w codziennym użytkowaniu taki „detal” wskazuje na przemyślaną konstrukcję i fakt, że nie stracimy dodatkowego źródła zasilania w gniazdku.

tp-link-wzmacniacz10

Drugim bardzo dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie an obudowie pełnego spektrum diód informujących nas o pracy urządzenia. Lampki poinformują nas czy pracujemy w sieci 5 GHz, kolor diody pokaże jakoś połączenia z routerem (niebieski kolor – dobry zasięg, czerwony – słaba jakość połączenia). Wystarczy jedno spojrzenia na TP-Link RE505X, aby wiedzieć, czy wszystko działa, tak jak powinno.

tp-link-wzmacniacz8

Wzmacniacz posiada również port ethernetowy dzięki któremu podłączymy się do sieci przy użyciu kabla lub rozszerzymy możliwości routera o funkcję Mesh (bezinwazyjne przełączanie się urządzeń w sieci wi-fi aby nie stracić zasięgu).

Na obudowie znajdziemy również przycisk Reset usuwający ustawienia oraz guzik WPS. Wystarczy, że na routerze wciśniemy guzik oznaczony jako WPS oraz włączymy go na wzmacniaczu, aby natychmiast urządzenia zaczęły ze sobą współpracować. Konfiguracja jest bezproblemowa, ale możemy również skorzystać z bardziej rozbudowanych funkcji dzięki darmowej aplikacji na telefonie Theter.

Łatwa konfiguracja

tether-tplink
Podłączenie wzmacniacza TP-Link do naszego routera wymaga od nas dwóch przyciśnięć guzika WPS. Pierwszy włączamy na routerze, a drugi na wzmacniaczu. Po chwili wszystko już ze sobą pienie rozmawia, a my możemy cieszyć się dodatkową siecią Wi-Fi w mieszkaniu. Można zrobić to jednak w bardziej „zgrabny” i równie bezproblemowy sposób – z aplikacją od TP-Link Theter. Tutaj już wchodzimy w menu dodawania urządzenia, aplikacja skanuje przestrzeń i wyrzuca nam pełny zestaw informacji o sprzęcie. Z telefonu będziemy mogli:
– aktualizować urządzenie,
– zmieniać hasła dostępu,
– monitorować podłączonych użytkowników
– ustawić adres IP
– zarządzać diodami
– ustalić opcję wyłączania urządzenia
– sprawdzić, czy wzmacniacz jest ustawiony w odpowiedniej odległości od routera

I co chyba najważniejsze włączyć funkcję OneMesh pozwalającą na skorzystanie z automatycznego przełączania się sieci pomiędzy urządzeniami. A możliwości skrytych w TP-Link RE505X jest znacznie więcej.

Realny przyrost mocy

Poprawa prędkości. To jest wszystko, co ten sprzęt ma robić i robi. TP-Link RE505X skrywa w sobie możliwości sieci w technologii Wi-Fi 6. Producent zapewnia o wydajności na poziomie 1200 Mb/s przy 5 GHz. Mnie takiej prędkości nie udało się osiągnąć. Jednak dwukrotny przyrost szybkości na skraju zasięgu sieci Wi-Fi jest faktem. Misja wykonana.

Po co mi ten sprzęt?

tp-link-wzmacniacz8

Jeśli mieszkasz w piętrowym mieszkaniu, starym budownictwie z żelbetonowych ścian lub zauważasz spadki wydajności… ten sprzęt jest dla Ciebie. A może tak lubisz swój router, że nie mogłeś się go pozbyć? Przez te wszystkie lata technologia sieci bezprzewodowej mocno poszła do przodu i TP-Link RE505X pozwoli Ci zamienić stary sprzęt w szybkie i nowoczesne Wi-Fi 6. Podłączasz router po kablu do wzmacniacza i jesteś królem szybkiej sieci. A może lubisz widzieć w telefonie, kto używa internetu w domu, kiedy Ty jesteś poza mieszkaniem… tak, dzięki aplikacji Theter i koncie TP-Link ID będziesz mógł to wszystko robić z TP-Link RE505X.

Jednym słowem… TP-Link RE505X to poprawa wydajności sieci Wi-Fi.

tp-link-wzmacniacz8

Recenzja wideo TP-Link RE505X

Zobacz wzmacniacz TP-Link w działaniu. Materiał wideo do zobaczenia na naszym kanale YouTube.

Nazwa: TP-Link RE505X
WWW: www.tp-link.com
Cena: około 330,00 zł

Uwagi:
– diody informujące o stanie pracy sieci Wi-Fi
– złącze ethernetowe
– rozmiar nie przeszkadza w podłączeniu drugiego urządzenia w podwójnym gniazdku
– faktyczny status wzmocnienia sygnału
– Wi-Fi 6
– technologia OneMesh

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. wojnaj

    Dzień dobry, czy podłączenie go po kablu do Orange FunBoxa 3.0 pomoze w predkości wifi? Plaowałem podłączyc router a dopiero dalej cos działające jako mesh.