^
macOS ikona

Beta macOS 11.3 również przynosi sporo przydatnych nowości

Jaromir Kopp

3 lutego 2021

Wczoraj udostępniona deweloperom pierwsza beta macOS 11.3, tak jak i nowe bety iOS 14.5 przynosi kilka przydatnych nowości. Oto ich lista.

macOS 11.3 lista nowości

 • Obsługa dźwięku stereo w HomePodach połączonych w parę stereo. Wcześniej działało to jedynie przy wysyłaniu dźwięku przez AirPlay lub z aplikacji Muzyka. Jako wyjście dźwięku, można było wybrać wyłącznie jednego z HomePodów  pary. Teraz macOS, tak jak i inne systemy traktuje parę stereo HomePodów jako całość.
 • Więcej opcji dostosowywania przeglądarki Safari do swoich potrzeb.
 • Tak jak w iOS obsługa nowych kontrolerów PlayStation 5 DualSense i Xbox Series X.
 • Lepsze opcje sortowania w Przypomnieniach.
 • W Macach z M1 pojawił się nowy panel kontrolny w Preferencjach systemowych do ustawiania działania klawiszy „Alternatywnego dotyku” w aplikacjach z iOS. 

Tyle na razie udało się znaleźć. Jeżeli chcesz się dowiedzieć o nowościach w iOS 14.5, to przeczytaj: „iOS 14.5, nadchodzi dużo ważnych zmian”.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (6)
L

6 komentarzy

 1. Poprawki

  Pierwszy i ostatni punkt to raczej rzeczy, które powinny być od razu dostępne. Trzy pozostałe to raczej mało istotne dodatki.

 2. użytkownik

  Korzystam z iMaka (21.5-inch, Mid 2014) z systemem macOS High Sierra 10.13.6 do celów obróbki tekstu i poczty elektronicznej. Poza Safari i Finderem wszystkie programy uruchamiają się bardzo wolno. Wkrótce chyba skończy się wsparcie producenta dla tego systemu. Czy aktualizacja do systemu macOS 14 Mojave miałaby sens? Czy komputer stałby się nieco żwawszy?

  • Jaromir Kopp

   Myślę, że to wina dysku. Pewnie HDD? Zamiana na SSD lub przejście na dysk zewnętrzny SSD z systemem by pomogły. Ile ma pamięci RAM?

 3. użytkownik

  Pamięć 8 GB 1600 MHz DDR3, Dysk SATA 500 GB. Właściwie kwestia przyspieszenia uruchamiania programów nie jest dla mnie priorytetem, bo już jak się uruchomią, to w zasadzie jest ok. Martwi mnie bardziej sprawa braku wsparcia i aktualizacji systemu. W tej chwili np. nie mam już możliwości aktualizacji pakietu Office 365, mojego podstawowego narzędzia pracy.

  • Jaromir Kopp

   Wystarczy zrobić kopię na TM, zaktualizować i sprawdzić jak działa. W razie problemów przywrócić z TM stary.,

   • użytkownik

    Dziękuję za wskazówki. Byłoby świetnie, gdyby ktoś z czytelników Waszego bloga, który miał podobny problem, podzielił się swoimi spostrzeżeniami.