^
iOS

iOS 14.5, nadchodzi sporo ważnych zmian

Jaromir Kopp

2 lutego 2021

Wczoraj deweloperzy dostali do testowania nową betę iOS 14.5. Niewielka zmiana w numerze przynosi dużo ważnych nowości dla użytkownika. Niektóre z nich bardzo ułatwią życie w tych trudnych czasach pandemii.

Odblokowywanie iPhone’a za pomocą Apple Watch

Największą, przynajmniej w czasach obostrzeń związanych z pandemią nowością jest możliwość odblokowywania iPhone’a z Face ID przy użyciu Apple Watch. Funkcja działa, gdy Face ID wykryje maskę na twarzy. Więcej o odblokowywaniu za pomocą Apple Watch napisaliśmy wczoraj.

Wsparcie dla kontrolerów PlayStation 5 DualSense i Xbox Series X

Ja informuje Apple Insider, wygląda na to, że Apple jest gotowe do udostępnienia wsparcia dla najnowszych kontrolerów PlayStation 5 i Xbox Series X.

Kontroler PlayStation 5 DualSense obsługuje nawet przycisk udostępniania: naciśnij i przytrzymaj, by zrobić zrzut ekranu lub naciśnij dwukrotnie, by rozpocząć nagrywanie ekranu. Przyciski, można dostosować do własnych potrzeb w nowej zakładce w Ustawieniach.

Blokowanie śledzenia w aplikacjach

O tym też już kilka razy pisaliśmy. Do tej pory aplikacje mogły przekazywać wygenerowany identyfikator urządzenia innym podmiotom. Pozwalało to na śledzenie zachowań użytkownika nie tylko w tej jednej aplikacji, ale i poza nimi. W zestawieniu z danymi, które dodatkowo aplikacja lub serwis społecznościowy mógł zgromadzić, tworzył spory pakiet informacji. Od wersji 14.5, aplikacja musi poprosić użytkownika o zgodę na śledzenie.

5G z Dual-SIM

Beta przynosi też globalne wsparcie dla 5G w Dual-SIM. Do tej pory tylko jedna z kart SIM mogła w iPhone’ach 12 pracować jako 5G.

Inną nowością, która jeszcze długo nas nie ucieszy, jest możliwość transmitowania obrazu z Fitness+ za pomocą AirPlay 2.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy