^
DaVinci-Resolve-17-Cut

Dlaczego DaVinci Resolve 17 będzie najlepszą aplikacją do montażu wideo

Przemysław Marczyński

29 stycznia 2021

Szukając aplikacji do produkcji wideo nie mogłeś przejść obok DaVinci Resolve. Skusiła Cię zapewne cena – program jest darmowy. A może jesteś sceptyczny co do darmowych wersji, bo tam zawsze czai się pewien „kruczek”? Racja! Darmowa wersja DaVinci Resolve ma spore różnice w stosunku do wersji płatnej (około 1450 zł) oznaczonej jako DaVinci Studio. Nie ma kilku funkcji związanych z obsługą typu plików, koloryzowaniem i wsparciem silnika poprawiającego wydajność renderowania. Wielu osobom przy produkcji prostych filmów zupełnie to nie będzie doskwierać. Dlatego początkujący twórców wideo często zaczynają swoją przygodę z DaVinci Resolve.

DaVinci-Resolve-17

Przy kolejnej odsłonie programu, DaVinci Resolve 17 sięga po tytuł – „Najbardziej wartościowy program do wideo”. Z DaVinci Resolve Studio 17 otrzymamy w pakiecie program Fusion Studio 17 do tworzenia efektów specjalnych.

Dwie aplikacje w cenie jednej

Do tej pory plotki o dołączeniu Fusion Studio 17 do DaVinci Studio 17 pojawiały się w nieoficjalnym obiegu. Nikt nie wiedział, czy faktycznie taka sytuacja będzie miała miejsce.  Wersja testowa DaVinci Resolve mogła już powiedzieć nam coś więcej, bo faktycznie można było pobrać i używać wersji Fusion Studio 17 jeśli miałeś płatną wersję DaVinci Resolve. Wszystko stało się pewne, gdy pierwsze opakowania z programem trafiły do klientów. W rogu pudełka znajdziemy informację, że Fusion Studio można będzie znaleźć w pakiecie z DaVinci Resolve 17.

Fusion_17_Studio

Do tej pory za Fusion Studio trzeba było zapłacić równowartość DaVinci Resolve. Od teraz kupując jeden program mamy znacznie większe możliwości tworzenia jeszcze bardziej interesujących produkcji filmowych.

Jak to będzie działać?

kluczdavinci

Aktualizacja DaVinci Resolve Studio jest darmowa. Jeśli masz wersję 16 lub starszą, będziesz mógł zainstalować nadchodzącą, 17. odsłonę programu. Klucz aktywacyjny pozwoli Ci używać zarówno DaVinci Resolve Studio, jak również Fusion Studio 17. Nie ma potrzeby nabywania lub rejestrowania osobnych kluczy. Chociaż DaVinci Resolve w wersji 17, nie jest jeszcze dostępny (jedynie publiczna beta), to już program trafił w ręce nowych użytkowników. Na pudełku widać informację o dodaniu programu Fusion Studio. W środku widzimy informację o sposobie aktywacji obu programów. Taki sposób na przyciągnięcie klientów bardzo mocno do mnie przemawia.

kluczdavinci

Powyższe informację odnośnie licencji i aktualizacji potwierdziłem w rozmowie z Blackmagic Design.

And the DaVinci Resolve 17 licence key will give access to Fusion 17.

-Licencja na DaVinci Resolve 17 da nam dostęp do Fusion 17.

Yes, if you purchase DaVinci Resolve 16, you will be able to upgrade for free to 17.

– Jeśli kupisz DaVinci Resolve 17 otrzymasz darmową aktualizację do wersji 17.

Fusion Studio – niesamowita moc tworzenia

Fusion_17_Studio_1
Co daje nam Fusion Studio 17? To niezwykle zaawansowane narzędzie do tworzenie efektów specjalnych. Obok efektów 3D i renderowania powierzchni można będzie użyć tego programu do mniej wymagających zadań. Świetnie poradzi sobie budowaniem efektownych napisów i animowanych tekstów.

Blackmagic Design wygrywa

DaVinci-Resolve-17
Wydając kwotę około 1400,00 złotych, żaden program do montażu wideo nie jest w stanie zaoferować nam tak ogromnych możliwości. Blackmagic Design rozbija w tym momencie konkurencję. Trzeba przyznać, że marketingowo zrobili to doskonale. Oferują potężne narzędzie za darmo, ucząc jednocześnie obsługi aplikacji. Kto chce więcej funkcji, otrzyma je przy zakupie wersji Studio. Dodatkowo otrzyma wyjątkowe narzędzie Fusion Studio. Warto nadmienić, że DaVinci Resolve w wersji Studio otrzymujemy przy zakupie kamery Pocket Cinema Camera 4K/6K oraz kontrolera Speed Editor. Blackmagic Design oferuje również darmową aktualizacje DaVinci Resolve 16 do wersji siedemnastej.

Jeśli masz zamiar rozpocząć przygodę z wideo, koniecznie sprawdź możliwości, jakie daje DaVinci Resolve. Do tego Blackmagic Design poważnie podchodzi do komputerów Apple i już teraz oferuję swój najnowszy program dla komputerów z procesorem M1. To nic nie kosztuje, a może okazać się wystarczającym narzędziem do Twoich zastosowań wideo. Blackmagic Design wie, że później kupisz ich produkty. Wiem co mówię 🙂

Oficjalna strona DaVinci Resolvewww.blackmagicdesign.com

Oficjalna strona Fusion – www.blackmagicdesign.com

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (8)
L

8 komentarzy

 1. Jacek

  Program jest niesamowity 🙂 a dokupując do niego panele to praca zaczyna się mega fajną przygodą 🙂 Osobiście posiadam Micro Panel do korekcji koloru i Speed Editor. Cała zabawa zaczęła się od stycznia 2020, najpierw program potem reszta. Davinci jak i Fusion to potęga i szczerze polecam 🙂

 2. zainteresowany

  A jak uzyskać kod aktywacyjny do Studio po zakupie Resolve Speed Editor ? W opisie na sklepie nic nie jest napisane, że jest to w pakiecie.

 3. MicHał

  Kupiliśmy do firmy Speed Editor w zestawie z 17. Montażysta jest zachwycony. Ale ja (do prostszych projektów) jednak dalej wolę FCP .

 4. totemat

  Jak wygląda trudność obsługi tego programu na tle Vegas Pro? Mam 17 Vegasa i zastanawiam się czy warto przesiadać się na wersje darmową DaVinci. Z racji że robię film tylko cięcia i proste przejścia bez żadnych dodatków specjalnych. Jakie masz zdanie w tej sprawie?