^
speededitor-mojmac

Testujemy konsolę Speed Editor od Blackmagic Design

Przemysław Marczyński

29 grudnia 2020

Nie lubimy zmieniać przyzwyczajeń. Sam jestem bardzo powściągliwy w dokonywaniu jakichkolwiek zmian. W tym roku nastąpi jednak zasadnicza zmiana w pracy z materiałami wideo. Miejsce Finał Cut zajmuje DaVinci Resolve. W podjęciu ostatecznej decyzji pomógł mi Blackmagic Design oferując nową konsolę do montażu filmów – Speed Editor.

Zapraszam Was do materiału wideo o tym sprzęcie. Przez dwa tygodnie mogłem sprawdzić, jak ten nowy produkt sprawdza się w codziennej pracy i byłem zachwycony. Montaż tego materiału odbywał się już bez konsoli, która wróciła do Blackmagic Design. I powiem Wam szczerze, było to smutne doświadczenie 🙂 Już dawno żadne akcesorium nie sprawiało mi takiej frajdy z pracy, a jego brak był niezwykle odczuwalny… wręcz zniechęcał do pracy. Speed Editor z pewnością rozpieścił mnie przy montażu filmów. Jego brak jest mocno odczuwalny zarówno przy wygodzie, jak i szybkości składania filmów.

speed-editor

Oficjalna strona DaVinci Resolve Speed Editor

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (3)
L

3 komentarze

 1. Tomsz

  Wszystko fajnie ale… Od sterowników do „Bet” – betacam itd.- nikt już nie używa tego typu urządzeń, jog jest wygodny do przewijania ale… Klawiatura jest równie szybka w kwestiach montażowych i „równie” wygodna, za to ma lekką przewagę, działa ze wszystkim :).
  Jeśli ktoś kupuje Soft to jest to fajny „dodatek”, ale dla samego „sterownika” to szkoda zachodu!.
  Generalnie przerost formy nad treścią, co innego inne „dodatki” od blackmagic do kolor korekcji!

  Odpowiedz
  • Przemysław Marczyński

   Ja używam więc „ktoś” używa 🙂 Speed Editor jest świetny i wielu osobom pracującym z wideo pomoże lepiej opanować montaż. Kluczem jest tu precyzja obsługi joga, która jest wyjątkowo dobra. Oczywiście (jak wszystko) można zastąpić, a nasze opanowani skrótów klawiaturowych i całego workflow może być wyjątkowo efektywne nawet z myszką posiadającą jeden przycisk. Nie zmienia to faktu, że panele takie jak ten czy Loupdeck stają się coraz bardziej popularne. Dedykowane narzędzia zawsze będą lepsze od tych „do wszystkiego”.

   Odpowiedz
   • Tomsz

    Tak i nie, przeskakiwanie myszką po timlinie jest „szybsze”.

    Zgadzam się,że jak komuś pasuje niech używa, jednak jest to dodatek który jest „dodatkiem”, wśród moich znajomych nikt nie używa tego typu „narzędzi”, a ja sam używałem ostatni raz bodajże na początku tego wieku 🙂 wtedy nie wyobrażałem sobie życia bez tego typu sterownika…

    Co nic nie oznacza, nie jednemu może „przypasować”, blackmagic ma inne fajne gadżety, na przykład do kolor korekcji i to są mega przydatne narzędzia! – jeśli ktoś bawi się w kolor.

    Tego typu wynalazków było już dużo, żaden się nie przyjął się „szerzej”, pierwszy tego typu sprzęt miała firma „fast” jeśli dobrze pamiętam.

    To był pierwszy system nieliniowy,który próbował konkurować z Avid”em i w przeciwieństwie do Avida opierał obliczenia na procesorach a nie specjalnych kartach „Video”, stare czasy…

    Jog jest super przy przewijaniu poklatkowym i w bliskiej odległości ale… Zrób skok „od tak” o kilkadziesiąt minut, machanie jogiem może Cię zmęczyć na materiale dwu godzinnym:).

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *