^
speededitor-mojmac

Testujemy konsolę Speed Editor od Blackmagic Design

Przemysław Marczyński

29 grudnia 2020

Nie lubimy zmieniać przyzwyczajeń. Sam jestem bardzo powściągliwy w dokonywaniu jakichkolwiek zmian. W tym roku nastąpi jednak zasadnicza zmiana w pracy z materiałami wideo. Miejsce Finał Cut zajmuje DaVinci Resolve. W podjęciu ostatecznej decyzji pomógł mi Blackmagic Design oferując nową konsolę do montażu filmów – Speed Editor.

Zapraszam Was do materiału wideo o tym sprzęcie. Przez dwa tygodnie mogłem sprawdzić, jak ten nowy produkt sprawdza się w codziennej pracy i byłem zachwycony. Montaż tego materiału odbywał się już bez konsoli, która wróciła do Blackmagic Design. I powiem Wam szczerze, było to smutne doświadczenie 🙂 Już dawno żadne akcesorium nie sprawiało mi takiej frajdy z pracy, a jego brak był niezwykle odczuwalny… wręcz zniechęcał do pracy. Speed Editor z pewnością rozpieścił mnie przy montażu filmów. Jego brak jest mocno odczuwalny zarówno przy wygodzie, jak i szybkości składania filmów.

speed-editor

Oficjalna strona DaVinci Resolve Speed Editor

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (3)
L

3 komentarze

 1. Tomsz

  Wszystko fajnie ale… Od sterowników do „Bet” – betacam itd.- nikt już nie używa tego typu urządzeń, jog jest wygodny do przewijania ale… Klawiatura jest równie szybka w kwestiach montażowych i „równie” wygodna, za to ma lekką przewagę, działa ze wszystkim :).
  Jeśli ktoś kupuje Soft to jest to fajny „dodatek”, ale dla samego „sterownika” to szkoda zachodu!.
  Generalnie przerost formy nad treścią, co innego inne „dodatki” od blackmagic do kolor korekcji!

  • Przemysław Marczyński

   Ja używam więc „ktoś” używa 🙂 Speed Editor jest świetny i wielu osobom pracującym z wideo pomoże lepiej opanować montaż. Kluczem jest tu precyzja obsługi joga, która jest wyjątkowo dobra. Oczywiście (jak wszystko) można zastąpić, a nasze opanowani skrótów klawiaturowych i całego workflow może być wyjątkowo efektywne nawet z myszką posiadającą jeden przycisk. Nie zmienia to faktu, że panele takie jak ten czy Loupdeck stają się coraz bardziej popularne. Dedykowane narzędzia zawsze będą lepsze od tych „do wszystkiego”.

   • Tomsz

    Tak i nie, przeskakiwanie myszką po timlinie jest „szybsze”.

    Zgadzam się,że jak komuś pasuje niech używa, jednak jest to dodatek który jest „dodatkiem”, wśród moich znajomych nikt nie używa tego typu „narzędzi”, a ja sam używałem ostatni raz bodajże na początku tego wieku 🙂 wtedy nie wyobrażałem sobie życia bez tego typu sterownika…

    Co nic nie oznacza, nie jednemu może „przypasować”, blackmagic ma inne fajne gadżety, na przykład do kolor korekcji i to są mega przydatne narzędzia! – jeśli ktoś bawi się w kolor.

    Tego typu wynalazków było już dużo, żaden się nie przyjął się „szerzej”, pierwszy tego typu sprzęt miała firma „fast” jeśli dobrze pamiętam.

    To był pierwszy system nieliniowy,który próbował konkurować z Avid”em i w przeciwieństwie do Avida opierał obliczenia na procesorach a nie specjalnych kartach „Video”, stare czasy…

    Jog jest super przy przewijaniu poklatkowym i w bliskiej odległości ale… Zrób skok „od tak” o kilkadziesiąt minut, machanie jogiem może Cię zmęczyć na materiale dwu godzinnym:).