^
Klawisz option ikona półwanna

Kowalski opcje! Czy wiesz co potrafi klawisz option (alt)?

Jaromir Kopp

29 grudnia 2020

Konwertyci z Windowsa nie mają łatwo z macOS. Nie wiedzą jak używać gładzika ani myszy, której czułość przestawiają często bez sensu na maksa. Nie znają się też na klawiaturze, myląc enter z returnem. Jednak i wśród wieloletnich użytkowników macOS są osoby, które nie znają jeszcze potęgi klawiatury Apple, a zwłaszcza klawisza option.

Option „cicha woda”

Za mojej młodości na dostępnych mi (czyli tańszych) klawiaturach Apple klawisz option był tylko z lewej strony i nazywał się często alt. Tak samo było w PowerBookach, iBookach i pierwszym moim MacBooku. Jednak nie o ilość się tu rozchodzi. Ważne jest, że oba klawisze opcja są w sprzęcie Apple równorzędne i niczym się w działaniu nie różną. A ich wpływ na system może być ogromny!

Alt dawny option

Klawisz option, czyli nowe opcje

Najłatwiej docenić klawisz opcja, gdy wciśniemy na menu Jabłko wskaźnik myszy i podczas wyświetlania tego menu wciśniemy klawisz option. Sprawdźcie sami, jak zmieniają się  niektóre polecenia w menu. To samo dzieje się w bardzo wielu innych aplikacjach. Okazuje się, że w menu zostało schowanych znacznie więcej poleceń. Dodatkowo możecie nauczyć się skrótów klawiszowych, które są przy menu wyświetlane i też często mają warianty z klawiszem opcja.

Menu to nie wszystko

Klawisz opcja zmienia też zachowanie wielu innych elementów systemu. Weźmy na przykład ikonkę do zamykania okien. Dla testu otwórzcie kilka okien w Finderze (Command+N) i potem kliknijcie myszą w czerwone kółeczko, aby zamknąć jedno z nich. A teraz w inną czerwoną ikonkę kliknijcie ze wciśniętym klawisze option. Jak widać, spowodowało to zamknięcie wszystkich okien, a nie tylko tego klikniętego.

Jeżeli podłączycie do komputera za pomocą kabla iPhone’a lub iPada w oknie z nim pojawi się przycisk aktualizacji systemu. Jeżeli klikniecie go ze wciśniętym option, to pojawi się okno wyboru pliku z systemem (np. wersji beta ściągniętej z serwera).

W preferencjach monitorów, jeżeli klikniecie z option w rozdzielczości (np. dla monitora zewnętrznego), to pojawią się dodatkowe normalnie niewidoczne.

Jeżeli chcecie szybko włączyć tryb „nie przeszkadzać”, wystarczy kliknąć na belce menu ze wciśniętym klawiszem opcja w zegar (macOS 11) lub w ikonę powiadomień (stare systemy). Drugie kliknięcie wyłącza ten tryb, o czym informuje ikona na belce (pojawi się, jeżeli wcześniej jej tam nie było).

Klawisz option i więcej informacji 

Bardzo dobrym przykładem zastosowania klawisza opcja, jest kliknięcie z nim w ikonę Wi-Fi na belce menu lub w centrum sterowania. Pojawi się panel ze znacznie większą ilością informacji o sieci Wi-Fi. Jeżeli z opcją klikniemy panel dźwięku w centrum sterowania, to pojawi się również możliwość zmiany źródła dźwięku.

Więcej informacji o Wi-Fi

To tylko skromny wybór super mocy oferowanych przez klawisz opcja, zwany dawniej alt, a przez applowskich wyjadaczy „półwanna” lub rzadziej „zwrotnica”. Zachęcam Was do własnych poszukiwań. Jeżeli macie swoich opcjonalnych faworytów, to dajcie znać w komentarzach.

Więcej podobnych porad znajdziesz w Proste Poradniki.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (3)
L

3 komentarze

 1. Wojtek

  „Najłatwiej docenić klawisz opcja, gdy wciśniemy na menu Jabłko wskaźnik myszy i podczas wyświetlania tego menu wciśniemy klawisz option” Długo myślałem nad tym zdaniem za nim zrozumiałem myśl autora. 🙂
  „Jeżeli chcecie szybko włączyć tryb „nie przeszkadzać” w Big Sure działa z Command podobnie następna opcja z siecią wi-fi i zamykanie okien Findera.

  • wojtek

   …. mój błąd, a dokładniej ustawień klawiatury
   „Jeżeli chcecie szybko włączyć tryb „nie przeszkadzać” w Big Sure działa z Command podobnie następna opcja z siecią wi-fi i zamykanie okien Findera. Ma być „działa z Option”. Mam klawiaturę z przełącznikiem na ustawienia dla Win i MacOS. Miałem ustawione na win więc zamieniony option z Command i się pomondrowałem 😉

 2. Bas

  Zmień wielkość okna trzymając option. Zobacz jaka jest różnica jak wskaźnik jest na krawędzi a jak gdy znajduje się w rogu.