Święty Graal chorych na cukrzycę i osób zagrożonych tą cywilizacyjną chorobą wydaje się na wyciągnięcie ręki, a w zasadzie nadgarstka. I wcale nie chodzi o nakłucie, aby pobrać ciut krwi do badania glukometrem, a o nałożenie Apple Watch. Doniesienia z dalekiego wschodu wydają się potwierdzać, że najnowsza wersja Apple Watch będzie miała funkcję glukometru.
Cytowany przez Mac Rumors dalekowschodni serwis ETNews w swoim raporcie, który koncentruje się głównie na ewentualnej możliwości pomiaru glukozy we krwi w Samsungu Galaxy Watch 4, wyjaśnia, że Apple zamierza zaimplementować monitorowanie glukozy we krwi do nadchodzącego Apple Watch Series 7 za pomocą nieinwazyjnego czujnika optycznego.
Apple w swoich zasobach ma kolekcję patentów związanych z możliwością pomiaru cukru we krwi za pomocą czujników optycznych. Podobne rozwiązania są dopracowywane na całym świecie, w tym i we Wrocławiu, gdzie pewien startup rozwija taką technologię, choć ma znaczne problemy z miniaturyzacją.
Dodatkowo w 2017 roku CNBC opisywał, że Tim Cook został „przyłapany” podczas testów urządzenia mogącego być bezinwazyjnym glukometrem wysyłającym dane do jego Apple Watch.
Apple od lat tworzy zespoły medyczno-technologiczne, a Cook już kilka razy wspomniał, że obecne funkcje Apple Watch, to tylko skromna część tych, które są już opracowywane w laboratoriach Apple.
Pomiar poziomu cukru we krwi jest kluczowym elementem przeciwdziałania wielu chorobom. Nie chodzi tylko o cukrzycę, ale również o choroby układu krążenia w tym miażdżycę, czy ryzyko udarów. Niestety osób zagrożonych cukrzycą jest coraz więcej, a badanie z użyciem glukometru, wymaga kropelki krwi, a i tak jest obarczone sporym błędem. Wydaje się, że pomiar optyczny może bez problemu ostrzegać o nadmiernym lub niedostatecznym poziomie glukozy we krwi, nawet jeżeli wynik nie będzie podawany w formie cyfrowej, a jedynie ostrzeżeń.
Nie mam jeszcze problemów z „cukrem”, choć jestem w grupie ryzyka. Badam się glukometrem dość systematycznie, bo mam w domu psa chorego na cukrzycę i nadmiar pasków, którym kończy się termin „zużywam” na sobie.
Kolejną kwestią jest, czy glukometr wbudowany w Apple Watch, będzie kwalifikowany jako urządzenie medyczne jak EKG, czy „fitnessowe” jak poziom natlenienia krwi. Na zatwierdzenie EKG do użycia w Apple Watch czeka jeszcze wielu obywateli całkiem cywilizowanych krajów. EKG pojawi się dzięki watchOS 7.3 niebawem w Japonii, Majorce, Filipinach i Tajlandii.
Mam nadzieję, że Apple znajdzie sposób, aby glukometr w Apple Watch mógł być używany na całym świecie zaraz po jego premierze. I oby to nastąpiło rzeczywiście w Apple Watch 7.
Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…
Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…
Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…
Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…
Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…
Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.