^
Apple i zdrowie

Na zdrowie! Czyli przyszłość Apple

Jaromir Kopp

11 stycznia 2019

„Szlachetne zdrowie, Nikt się nie dowie, Jako smakujesz, Aż się zepsujesz”. Dla tych, którzy przespali „Fraszki” Kochanowskiego na lekcjach w podstawówce, przypomnę, że to cytat z jednej z nich. Mam nadzieję, że jeszcze nie mieliście okazji sprawdzić na sobie, prawdziwości morału tego wiersza. Jednak prędzej, czy później każdy doceni wartość zdrowia, oby tylko pod postacią „życia fit”, a nie problemów. Apple już się na to przygotował.

Nie tylko Apple Watch

Zaczęło się skromnie od aktywności. Pierwsze wersje zegarka zmobilizowały całe rzesze użytkowników to aktywniejszego trybu życia. Potem okazało się, że całkiem precyzyjny pomiar tętna może przynieść sporo danych o stanie naszego zdrowia. Zaczęły pojawiać się informacje o osobach, które zostały „wysłane” przez Apple Watch do lekarza, co uratowało ich zdrowie, a nawet życie. Dalej do App Store zawitały aplikacje i systemy zbierające oraz analizujące dane z Apple Watch, aby przewidzieć zwiększone ryzyko niektórych paskudnych schorzeń. Przykładem niech będzie opisywany w naszym magazynie Cardiogram.

Należy koniecznie przypomnieć o narzędziach, które Apple przygotowało dla naukowców zajmujących się medycyną oraz lekarzy, jak HealthKit, ResearchKit i CareKit. Służą one do bezpiecznego, zachowującego standardy Apple w dziedzinie prywatności, zbierania i analizy danych zdrowotnych. https://www.apple.com/pl/researchkit/

Dużo patentów

To jednak nie wszystko. Apple posiada w swoich zasobach spore portfolio patentów dotyczących zdrowia. Od sensorów zbierających dane, przez systemy ich anonimizacji, po „inteligentne tkaniny”. Do tego systematycznie pojawiają się na stornach firmy oferty pracy, dla naukowców zajmujących się medycyną i analizą danych zdrowotnych oraz sensorami, które mogą te dane zbierać.

Zapowiedzi

Najpierw Tim Cook w wywiadzie udzielonym dla CNBC poza zapowiedzią nowych usług planowanych na ten rok zaznaczył, że zdrowie oraz sprawność fizyczna będzie coraz ważniejsza dla Apple i firma ma ogromne plany z tym związane.

To nie wszystko. Dawny prezes Apple, ten od „słodzonej wody”, również w wywiadzie telewizyjnym dla tej samej sieci, zapowiedział, że firma, którą kiedyś rządził i niemal doprowadził do bankructwa, uczyni z rynkiem medycznym to samo co iPhone z telekomunikacyjnym. Po prostu spodziewajmy się rewolucji.

Teraz wystarczy poczekać i sprawdzić, czy opór „mafii” medyczno-farmaceutycznej nie będzie mocniejszy niż „mafii” telekomów.

Na zdrowie!

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

 1. Roman

  Muszę monitorować swoje zdrowie i dlatego kupiłem Apple Watch. Codziennie widzę że jest to sprzęt do zabawy i nie może służyć jako wiarygodne źródło. To co pokazują profesjonalne sprzęty odbiega od zegarka znacznie.

  • Jaromir Kopp

   Jakiś konkret? Bo na razie to brzmi jak zamówiona na zlecenia antyreklamowa papka.
   Jakie dane? Jakie rozbieżności?
   Bo akurat w kręgach mojej rodziny i znajomych Apple Watch „postawił” trafne diagnozy potwierdzona przez lekarzy w dalszym toku.