^
Trener zdrowia Apple

Asystent zdrowia od Apple pomoże cukrzykom?

Jaromir Kopp

22 stycznia 2021

Apple bardzo mocno jest zaangażowane w tematy prozdrowotne. Jeden z niedawno przyznanych patentów opisuje system, który może pomagać m.in. cierpiącym na cukrzycę typu II zwalczać złe nawyki i utrzymywać dietę.

Zanim konieczna będzie pomoc lekarza

„Lepiej jest zapobiegać niż leczyć”. O tym wiemy wszyscy. W Apple za sprawą m.in. Cooka, który ma „fioła” na punkcie sprawności i zdrowia (kiedyś w podcaście powiedziałem, że wymyślił Apple Watch, aby „żyć wiecznie”), ten slogan jest wcielany w życie. Bardzo wiele osób zwiększyło swoją aktywność fizyczną dzięki zegarkowi, kolejna grupa została na czas „odesłana” przez zegarek na konsultacje z lekarzem. Jednak dla sporej części użytkowników powiadomienia „Czas wstawać”, czy „Oddychaj” są irytujące, a dane w aplikacji Zdrowie nieczytelne. 

Trener zdrowai Apple 2

Właśnie odpowiedzią na te ostatni problem jest patent (0210020316), który został zatwierdzony wczoraj. Apple przedstawia w nim nowe interfejsy użytkownika, które pomogą zachęcić do angażowania się bardziej w ich zdrowie, bez zbędnego zagłębiania się w szczegóły i analizy. Będzie to swego rodzaju asystent, czy trener zdrowia.

Trener zdrowia od Apple

Trener zdrowia może pracować z jednym lub większą liczbą uczestników podczas serii sesji (np. w ciągu kilku dni (np. 10 dni)) w celu monitorowania zdarzeń i danych związanych ze zdrowiem, takich jak dieta i dane dotyczące glukozy we krwi, aby pomóc jednemu lub większej liczbie uczestników w lepszym zrozumieniu ich fizjologicznej reakcji na zdarzenia związane ze zdrowiem oraz potencjalnie, aby pomóc jednemu lub większej liczbie uczestników w modyfikacji ich zachowania w celu poprawy ich zdrowia. Na przykład, trener może pracować z uczestnikiem w stanie przedcukrzycowym, aby podczas pierwszej sesji uczestnik najpierw zrozumiał wpływ różnych zdarzeń, które uczestnik będzie rejestrował, na poziom glukozy we krwi. Możliwość połączenia się z trenerem jest łatwa dzięki zakładce „Połącz” w dolnej części ekranu w aplikacji Health coaching.

To fragment patentu, do którego dotarł serwis My Healthy Apple

Użytkownik będzie mógł w znacznie uproszczony sposób wpisywać swoje posiłki i przekąski, a nawet załączać ich zdjęcia.

Trener zdrowia Apple 3

Patent mówi również o śledzeniu nawyków, aby zachęcić użytkownika do zmiany lub unikania złych nawyków. Ma to być realizowane za pomocą „Wyzwań”.

W niektórych przypadkach wyzwanie związane z nawykiem może określać jedną lub więcej czynności (np. „Zjedz batonik proteinowy bezpośrednio po ćwiczeniach”), które należy wykonać w ciągu dnia, aby sprostać wyzwaniu, podczas gdy w innych przypadkach wyzwanie związane z nawykiem może określać jedną lub więcej czynności, których należy unikać, aby sprostać wyzwaniu (np. „Nie pij słodzonego napoju gazowanego”).

Taki „trening” prozdrowotny zadany kiedyś przez nową wersję aplikacji Zdrowie, może mieć wpływ przynajmniej na część użytkowników, jednak zawsze będzie wymagał współpracy. Sam „trener” za nas nie wyzdrowieje.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy