^
HomePod mini czarny i zielsko

HomePod mini może już pracować z zasilaniem 18 W!

Jaromir Kopp

30 grudnia 2020

Aktualizacja oprogramowania HomePodów do 14.3 przyniosła kilka skrywanych nowości. O jednej z nich, czyli możliwości wyboru głównego użytkownika już pisałem. Jednak zmian jest więcej. Po aktualizacji można używać z HomePodem mini zasilaczy 18 W, a nie tylko 20-watowych.

USB-C Power Delivery i problemy

Aby lepiej zrozumieć problemy z zasilaniem HomePodów mini i innych urządzeń z USB-C, koniecznie przeczytajcie: Problem z zasilaczami USB-C, co z czym można łączyć i jak będzie działać.

W powyższym art. wyjaśniam, jak różne napięcia i prądy mogą być używane przy zasilaniu z USB-C. W przypadku HomePoda mini i zasilacza USB-C 18 W od Apple, napięcie (9 V) się zgadza, jednak oferowany przez zasilacz prąd był zbyt mały. Na stopce HomePoda mini jest napisane, że ma być 20 W, czyli 9 V i 2,22 ampera. Zasilacz 18-watowy oferuje tylko 2 ampery i się z tym nie kryje, przesyłając taką informację podczas negocjacji zasilania z odbiornikiem. HomePod mini przed aktualizacją do 14.3 twardo się targował o brakujące dwa waty (0,22 A) i odmawiał współpracy. Oprogramowanie 14.3 zmiękcza jego stanowisko i dopuszcza pracę z zasilaczami o mocy 18 W przy napięciu 9 V. Odkrycia dokonał jeden z użytkowników serwisu Reddit

HomePod mini parametry zasilania
HomePod mini, parametry zasilania

Dzięki tej zmianie można używać HomePoda mini zasilając go z power banków USB-C oferujących 18 W. Takie jest znacznie łatwiej znaleźć niż 20 W przy 9 V. Oczywiście udając się z HomePodem mini w nieznane, należy pamiętać jeszcze o tym, że wymaga on Wi-Fi i przyzwoitego transferu w sieci oraz z internetu.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (5)
L

5 komentarzy

  1. Michal

    Potwierdzam u mnie działa na 18W a 20W zabrałam do mojego iPhone 😛

    • Jaromir Kopp

      I co? Laduje się szybciej?

      • Michał

        Nie sprawdzałem na iPhone bo zauważyłem ze 18W ładowarka grzeje sie troszkę obsługując HP więc wróciłem do 20W

  2. Dawid

    Jak już to pewnie placebo. Sieć WiFi można zrobić hotspotem z telefonu jak już ktoś koniecznie chce brać homepoda z powerbankiem…

  3. Paweł Nyczaj

    Tak, czy siak jednak lepiej podłączyć do zasilacza z zapasem mocy. Z uwagi na to, że HomePod Mini jest centrum akcesoriów HomeKit warto zadbać o zasilanie awaryjne. Jak ktoś nie chce iść w kierunku zasilacza awaryjnego UPS, to przynajmniej warto wziąć pod uwagę powerbank z USB-C PD, który lepiej żeby miał jednak nieco ponad 20W. Całe zamieszanie na pewno nie pomoże biorąc pod uwagę, że HomePod jest nadal najsłabiej oficjalnie dostępnym produktem Apple. Chodzi oczywiście o to, że oficjalnie w Apple Store kupimy go tylko w kilku krajach i co ciekawe dostępność u Apple HomePoda nie zależy wyłącznie od obsługi lokalnego języka przez Siri