^
HomePody mini biały i czarny

HomePod (mini): aktualizacja z nową funkcją, jak jej używać

Jaromir Kopp

16 grudnia 2020

We wczorajszej aktualizacji dla HomePodów (dużego i mini), Apple nie pochwaliło się, nową i to całkiem przydatną funkcją, która pojawia się w wersji oprogramowania 14.3. Jest nią wybór głównego użytkownika.

HomePody różne konta, jeden Dom.

Wcześniejsze aktualizacje wprowadziły m.in. funkcje rozpoznawania głosów domowników i dostosowywanie odpowiedzi do osób i zawartości ich iCloud. Działało to dobrze, ale nie idealnie.

Dodatkowo z HomePodami zawsze jest pewien problem. Najlepiej działają, gdy są w jednym HomeKit’owym Domu. Jednak niektóre mogą być intensywniej użytkowane przez określonych domowników. Przypisanie ich do konkretnego konta, rozwiązało problem z identyfikacją, jednak zmniejszyło „wzmacniający” efekt kilku Centrów akcesoriów i ew, tworzenie automatyzacji. Teraz rozterek z wyborem konta będzie mniej.

HomePod 14.3 z wyborem głównego użytkownika.

Jak sprawdzać i wymuszać aktualizacje HomePodów napisałem przy okazji systemu „audio” 14.2.1. Teraz ograniczę się do nowej, ważnej, choć nie reklamowanej w opisie uaktualnienia funkcji.

Aby wybrać głównego użytkownika, należy:

 • Wejść w opcje HomePoda (może to być para stereo) i puknąć w Ustawienia (zębatka).
 • Przewinąć do Muzyka i podcasty.
 • Puknąć w Użytkownik główny.
 • Wybrać użytkownika (z zaproszonych do sterowania domem), którego konto ma być użyte, gdy HomePod nie rozpozna głosu.

Można też w takiej sytuacji wskazać konto „neutralne”, czyli HomePoda (Apple Music).

HomePody 1

Niestety nadal HomePoda nie da się obsługiwać za pomocą polskiej mowy. Nawet jeżeli zgodnie z większością przewidywań, polska Siri pojawi się w marcu lub kwietniu, nie ma pewności, czy od razu trafi do HomePodów. Lista obsługiwanych w nich językach jest krótsza niż Siri w iPhone’ach. 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

 1. dre

  Czy to cudo można wykorzystać w parze jako głośniki do Macbooka ?

  • Jaromir Kopp

   Jeżeli chodzi o parę stereo to dopowiedzi mam dwie… złą i dobrą. Zacznę o dobrej. Jako wyjście dla Muzyka, TV czy innych aplikacji obsługujących AirPlay I, tak. Działają jako para stereo. Jeżeli chodzi o systemowe wyjście dźwięku, to nie. W preferencjach każdy jest osobnym wyjściem.