^
Eve for HomeKit z obsługą Thread

Eve for HomeKit, aktualizacja z obsługą sieci Thread

Jaromir Kopp

29 grudnia 2020

Pamiętacie, jak wróżyłem, że HomePod mini jest początkiem nowej ery w HomeKit? No i nie myliłem się, to już zaczyna się dziać, a jednym z symptomów są zmiany w aplikacjach dla HomeKit. Przypomnę: HomePod mini obsługuje sieć Thread.

Eve jedna z pierwszych firm z akcesoriami HomeKit Thread

Obok Nanoleaf, Eve jako pierwsza firma wprowadziła wsparcie dla łączności Thread w niektórych swoich akcesoriach. Ważne jest to, że wystarcza aktualizacja oprogramowania. Niestety w przypadku Eve tylko 4 akcesoria mają odpowiednie układy, które Thread mogą obsługiwać (nRF52840). Są to najnowszych generacji: Eve Door & Window (gen. 3), Eve Energy (gen. 4), Eve Thermo (gen. 4), Eve Aqua (gen. 2).

Jednak Thread to nie tylko nowe możliwości, z którymi możecie się zapoznać na stronie Eve HomeKit over Thread, ale i pewnie zmiany w zachowaniu akcesoriów. Dlatego ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, które z nich działają w sieci Thread aktualnie. Zaznaczam, że każde akcesorium Thread musi być zgodne również z HomeKit Bluetooth. Dzięki temu działa „po staremu” nawet gdy nie mamy HomePoda mini, ale działa trochę inaczej.

Do pracy w Thread na razie konieczny jest HomePod mini, który pełni rolę „routera brzegowego”. To coś jak punkt dostępowy Wi-Fi, ale dla sieci Thread. 

Eve for HomeKit funkcje Thread

W sieci Thread akcesoria „końcowe ” mogą zapadać w długi sen. Podczas „snu” nie dopowiadają na żadne akcje. Wszelkie polecenia przechowuje dla nich akcesorium stale zasilane, może to być router brzegowy (HomePod mini) lub router w akcesorium np. Eve Energy. Gdy sensor „końcowy” zasilany z baterii przebudzi się, wysyła pytanie do swojego routera, czy są jakieś wiadomości. Ten sprawdza i gdy są, wysyła je do śpiocha. Problem polega na tym, że Thread w HomeKit dopuszcza nawet minutowe okresy snu. W tym czasie np. polecenia zmiany ustawień w sensorze nie będą zrealizowane. Daje to ogromne oszczędności w zużyciu baterii (Bluetooth zapada w sen nie dłużej niż na 2-3 sekundy), ale może wywołać konsternację.

Dlatego akcesoria połączone w sieci Thread podają w HomeKit informację o tym, czy i na jak długi sen zapadają. A to jak już widzicie, jest też ważne dla użytkownika. Akcesoria stale zasilane będące na końcach sieci Thread (niemające podczepionych innych akcesoriów podrzędnych) nie zapadają w sen i mogą stale nasłuchiwać poleceń. Nikt by nie chciał gniazdka, które załącza się po 20 sekundach. 

Eve for HomeKit 5.0.1 z informacjami o Thread

Najnowsza aktualizacja Eve wnosi nową funkcję. Informacje o sieci Thread oraz ustawieniach sieciowych akcesoriów w niej pracujących. Możemy sprawdzić, czy mamy akcesoria zgodne z Thread, czy są one podłączone przez Bluetooth, czy przez Thread oraz jaki mają status (router, end point) i właściwości (czy mogą zasypiać i na jak długo).

Te same informacje można było już wcześniej podglądać w mojej ulubionej aplikacji Controller for HomeKit, ale tylko pod postacią suchych liczb, bez opisu ich znaczenia. 

Controller for HomeKit i Thread

Na razie w domu mam jedno akcesorium Thread, które zresztą sam zrobiłem na bazie płytki deweloperskiej nRF52840 i oryginalnego ADK 5.1 od Apple. Jednak mam nadzieje, że w ciągu kilku tygodni ilość takich urządzeń w moim domu się zwiększy. Płytki już się w JLCPCB „trawią”, a elementy są pozamawiane. Jeszcze czeka mnie gruntowne dostosowanie mojego kodu do wymogów Apple ADK.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy