Kategorie Aktualności

Microsoft uporał się z emulacją x64 w Windows dla ARM

Toż to szok! Po trzech latach udało się Microsoftowi, dopracować emulator w Windows dla ARM tak, że potrafi on uruchamiać 64-bitowe aplikacje przeznaczone dla Intela. Na razie wersja Windows dla ARM wspierająca x64, jest dostępna tylko w Windows Insider Program.

Wczesna wersja Windows 10 ARM ze specyficznymi wymaganiami

Na szczęście wymagania dotyczą głównie instalacji dodatkowych sterowników i API i jest opisane na blogu dla „windows-insidersów”.

W tej wersji testowej można zainstalować aplikacje x64 z Microsoft Store lub z dowolnej innej wybranej lokalizacji. Możesz wypróbować kluczowe aplikacje produktywne tylko dla x64, takie jak Autodesk Sketchbook, a także gry takie jak Rocket League. Inne aplikacje, takie jak Chrome, które działają dziś na ARM64 jako aplikacje 32-bitowe, mogą działać jako 64-bitowe, korzystając z nowej możliwości emulacji x64. Aplikacje te mogą korzystać z większej ilości pamięci, gdy są uruchamiane jako emulowane aplikacje 64-bitowe.

Tak zachwala swoje nowości Microsoft. Jednak widać przepaść, która dzieli technologię wewnątrz systemu, narzędzia i zaangażowanie Microsoftu oraz deweloperów od tego co zaprezentowała nam firma Apple. Microsoft nie wstydził się wypuścić własnego sprzętu i systemu, który wspiera tylko niezbyt pokaźny fragment dostępnych aplikacji.

Oczywiście należy być świadomym, że błędy wynikające z pobłażania deweloperom, które zostały wymuszone ogromną ilością niezbyt nowoczesnego sprzętu, na którym zainstalowany jest Windows, nie do końca są winą samego Microsoftu. Jednak jeżeli chciało się wypuścić system i sprzęt na nową architekturę, należało to lepiej przygotować.

Tak czy siak, już niewiele dzieli nas od w miarę użytecznej wersji Windows dla ARM na Apple silicon. Jak już nie raz pisałem, możliwość poprawnego działania Windows dla ARM  na M1 jest potwierdzona nawet przez szefów Apple. Problemem są zapisy licencyjne oraz brak dostępności Windows dla ARM w sprzedaży „detalicznej”. Apple nie bardzo może wydać narzędzia (Boot Camp) wspierające łamanie zapisów w licencjach systemu Windows. Zmienią się zapisy – pojawi się Boot Camp dla Apple silicon.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

2 lata temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

2 lata temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

2 lata temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

2 lata temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

2 lata temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

2 lata temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.