^
Boot Camp na MacBook Pro

Czy na Macach z Apple Silicon zadziała Windows? Mamy odpowiedź

Jaromir Kopp

21 listopada 2020

To pytanie spędza sen z oczu niektórym użytkownikom komputerów Apple, do tej pory korzystających z pewnych rozwiązań niedostępnych poza Windows. Jak wiadomo, na razie nie ma komputerów, które mogłyby rywalizować z Mac M1 pod względem stosunku wydajności do mobilności, dlatego są one tak atrakcyjne, choć nie pozbawione poruszonej w tytule „wady”.

Czy na komputerach M1 Mac będzie kiedykolwiek działał Windows? To zależy od Microsoftu.

Tak w skrócie można opisać stan, który mamy teraz. Jak informuje Cult of Mac na podstawie wywiadu zamieszczonego przez Ars Technica.

W wywiadzie Craig Federighi, starszy wiceprezes Apple ds. inżynierii oprogramowania, mówi, że komputery Mac z nowym procesorem M1 mogą korzystać z wersji systemu Windows stworzonej do pracy na podobnych układach. Jednak czy to się kiedykolwiek stanie, zależy od Microsoftu.

Mamy najważniejsze technologie, aby uruchomić ich wersję ARM systemu Windows, która z kolei obsługuje aplikacje w trybie x86 […]. Jednak to jest decyzja, którą Microsoft musi podjąć, aby wprowadzić licencję na tę technologię dla użytkowników tych komputerów Mac. Komputery Mac z pewnością są do tego całkowicie zdolne.

Obecnie Microsoft nie udziela indywidualnych licencji na ARM dla Windows. Jest on dostępny tylko dla firm, które produkują komputery osobiste. To musiałoby się zmienić, aby wersja Apple Silicon Boot Camp była udostępniona.

Czyli obecnie na przeszkodzie stoi jedynie licencja Windowsa dla ARM. Dodatkowo warto przypomnieć, że Microsoft, choć z pomysłem Windows na ARM wystartował kilka lat temu, to nie radzi sobie tak dobrze, jak Apple. Dopiero „na dniach” w Win ARM została wprowadzona obsługa intelowych aplikacji 64-bitowych. Microsoft nie potrafi też przekonać deweloperów do tworzenia uniwersalnych aplikacji. Sam również nie świeci przykładem. Jednak wszystko może się zmienić, teraz gdy do ludzi trafiła naprawdę wyjątkowo atrakcyjna platforma sprzętowa. Wystarczy podjąć decyzję.

Zaraz po debiucie Maców na Intelu, zanim Apple udostępniło Boot Camp, pojawiły się „amatorskie” sposoby na instalację Windowsa. Wtedy największym problemem było EFI, które w świecie PC w zasadzie jeszcze nie zaistniało. Być może i teraz pojawią się rozwiązania wyprzedzające oficjalne decyzje.

Obecnie, aby uruchamiać aplikacje z Windowsa można stosować rozwiązania CrossOver from Codeweavers, a nawet Parallels, który pozwala na „pirackie” odpalenie Windows dla ARM na macOS z M1.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (5)
L

5 komentarzy

 1. yorek

  A co z wirtualnymi maszynami? Czy VMware będzie działać na M1?

  • Jaromir Kopp

   A zauważyłeś, że w tekście jest o Parallels?
   On dziala, VM pewnie też, ale pamiętaj, że to są maszyny wirtualne one nie emulują innej architektury, tylko wirtaulizują już dostępną. Czyli na M1 nie zawirtualizujesz Intela. No ale to przecież oczywiste

 2. gajowy

  czyli że znowu winny ten „wredny” Microsoft. Apple taki dobry. Rozwiązanie jest proste – nie kupować Mac do Windows. Do Windows są lepsze maszyny.

  • trenneman

   Wiadomo, złe Apple bo nie chce przepisać za MS ich systemu

  • Jaromir Kopp

   Kolego… czytaj ze zrozumieniem. Problem jest w licencji. Przecież Apple jako uznana firma nie doda funkcji, które służą do piracenia (łamania licencji) Windowsa.