To pytanie spędza sen z oczu niektórym użytkownikom komputerów Apple, do tej pory korzystających z pewnych rozwiązań niedostępnych poza Windows. Jak wiadomo, na razie nie ma komputerów, które mogłyby rywalizować z Mac M1 pod względem stosunku wydajności do mobilności, dlatego są one tak atrakcyjne, choć nie pozbawione poruszonej w tytule „wady”.
Tak w skrócie można opisać stan, który mamy teraz. Jak informuje Cult of Mac na podstawie wywiadu zamieszczonego przez Ars Technica.
W wywiadzie Craig Federighi, starszy wiceprezes Apple ds. inżynierii oprogramowania, mówi, że komputery Mac z nowym procesorem M1 mogą korzystać z wersji systemu Windows stworzonej do pracy na podobnych układach. Jednak czy to się kiedykolwiek stanie, zależy od Microsoftu.
Mamy najważniejsze technologie, aby uruchomić ich wersję ARM systemu Windows, która z kolei obsługuje aplikacje w trybie x86 […]. Jednak to jest decyzja, którą Microsoft musi podjąć, aby wprowadzić licencję na tę technologię dla użytkowników tych komputerów Mac. Komputery Mac z pewnością są do tego całkowicie zdolne.
Obecnie Microsoft nie udziela indywidualnych licencji na ARM dla Windows. Jest on dostępny tylko dla firm, które produkują komputery osobiste. To musiałoby się zmienić, aby wersja Apple Silicon Boot Camp była udostępniona.
Czyli obecnie na przeszkodzie stoi jedynie licencja Windowsa dla ARM. Dodatkowo warto przypomnieć, że Microsoft, choć z pomysłem Windows na ARM wystartował kilka lat temu, to nie radzi sobie tak dobrze, jak Apple. Dopiero „na dniach” w Win ARM została wprowadzona obsługa intelowych aplikacji 64-bitowych. Microsoft nie potrafi też przekonać deweloperów do tworzenia uniwersalnych aplikacji. Sam również nie świeci przykładem. Jednak wszystko może się zmienić, teraz gdy do ludzi trafiła naprawdę wyjątkowo atrakcyjna platforma sprzętowa. Wystarczy podjąć decyzję.
Zaraz po debiucie Maców na Intelu, zanim Apple udostępniło Boot Camp, pojawiły się „amatorskie” sposoby na instalację Windowsa. Wtedy największym problemem było EFI, które w świecie PC w zasadzie jeszcze nie zaistniało. Być może i teraz pojawią się rozwiązania wyprzedzające oficjalne decyzje.
Obecnie, aby uruchamiać aplikacje z Windowsa można stosować rozwiązania CrossOver from Codeweavers, a nawet Parallels, który pozwala na „pirackie” odpalenie Windows dla ARM na macOS z M1.
Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…
Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…
Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…
Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…
Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…
Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.