^
iMac 5k

Trzy rodzaje Apple Silicon, iMac z CPU Apple w 2021

Jaromir Kopp

28 października 2020

Ciekawe informacje napływają z Tajwanu. Wygląda na to, że Apple chce „opędzić” wszystkie swoje urządzenia za pomocą trzech wersji procesora A14. Tylko dwie z nich będą przeznaczone dla komputerów.

A14, A14X, A14T i jeszcze coś

Wg tajwańskiego serwisu informacyjnego Zhongshi News cytowanego przez Patently Apple, procesor A14 będzie produkowany w 3 wersjach. Jedną z nich już znamy z iPadów Air i iPhone’ów 14 i takie też jest jej przeznaczenie. Pozostałe dwie to A14X, która ma trafić do iPadów Pro i MacBooków oraz A14T przeznaczony dla komputerów stacjonarnych (iMaców). Dodatkowo temu ostatniemu może towarzyszyć opracowany przez Apple własny układ graficzny o nazwie kodowej „Lifuka”. Wszystkie te układy bazują na litografii 5 nm.

O tym, że iPady Pro dorównują mocą obliczeniową komputerom przenośnym, już wiemy i zastosowanie takiego samego procesora w MacBookach i iPadach Pro nie powinno dziwić. Jednak obecnie przywykliśmy, że kupując MacBooka zwłaszcza Pro, możemy wybierać przynajmniej w kilku wersjach procesora.

Do tej pory kolejne literki za numerem układu Apple oznaczały, że zastosowano więcej rdzeni obliczeniowych. Utrzymanie takiej konwencji nazewnictwa nie wróżyłoby dobrze możliwości wyboru. Jednak Apple jest znane z wykorzystywania „starych” nazw w nowy sposób. Mam nadzieję, że A14X powstanie w kilku wersjach, które nie będą się różniły jedynie taktowaniem. Jeżeli tak się nie stanie teraz, to raczej jest to pewnie w przyszłym roku.

iMac Apple Silicon w pierwszej połowie 2021

Takie wieści płyną z raportów cytowanych przez iMore. Pierwszym komputerem stacjonarnym z procesorem Apple ma być właśnie iMac i najprawdopodobniej zobaczymy go na wiosnę 2021. Smaczku tej zapowiedzi dodaje fakt, że Apple zastosuje w nim opracowany od podstaw własny układ graficzny „Lifuka” (nazwa kodowa).

Wiemy, że Apple ma całkiem inne podejście to sposobu renderowania obrazu w swoich GPU. Daje on znaczne oszczędności w ilości danych koniecznych do przetransferowanie przez układ graficzny oraz zmniejsza ilość wymaganych obliczeń. To sprawdza się całkiem dobrze w iPadach i iPhone’ach. Wbudowany a A14 i A14X GPU powinien spokojnie rywalizować ze zintegrowanymi układami graficznymi znanymi z procesorów Intela. Jednak dla komputerów stacjonarnych będzie to za mało. Dlatego tak ważne jest, jak Apple poradzi sobie z własnym niezależnym GPU i jakie rozwiązania przy jego współpracy z CPU i pamięcią zostaną zastosowane. Tego dowiemy się mniej więcej za pół roku.

Wracając do MacBooków, wcale bym się nie zdziwił, jeżeli Apple w reinkarnacji MacBooka 12 zastosuje A14 tylko z ciut większym taktowaniem i ilością pamięci RAM. Nadal mam nadzieję, że 17 listopada zobaczymy MacBooki Pro 13-14 i MacBooka ~12”. Niestety na MBP16 z AS w tym roku raczej nie ma co liczyć.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. Harnaś

    Czekam na nowe MacBook z Apple Silicon bo obecny mi się zalał i doczekać się nie mogę…