^
iPhone 12 wspiera… ładuje indukcyjnie akcesoria

Nieujawniona funkcja: iPhone 12 jako ładowarka indukcyjna

Jaromir Kopp

28 października 2020

Już podczas debiutu iPhone’ów 11 spekulowało się o ich zdolności do ładowania innych urządzeń. Te się jednak nigdy nie ujawniły. Inaczej jest w przypadku iPhone’ów 12. One „mają papiery” na ładowanie indukcyjne akcesoriów!

Dokumentacja FCC: iPhone 12 jako ładowarka

W USA odpowiednikiem naszych europejskich znaków bezpieczeństwa i zgodności z normami CE są oznaczenia FCC i organizacja za nimi stojąca. Właśnie w opublikowanej przez nią dokumentacji mamy twarde dowody na to, że przynajmniej technicznie i legislacyjne, iPhone 12 jest zdolny do ładowania innych urządzeń indukcyjnie.

Informacje o dokumencie FCC pisującym m.in. badania związane z funkcją ładowania dwukierunkowego zamieścił Mac Rumors.

Oprócz możliwości ładowania przez stacjonarną ładowarkę WPT (krążek), iPhone’y 2020 obsługują również funkcję ładowania WPT przy 360 kHz do ładowania akcesoriów. […] Akcesorium, które może być ładowane przez iPhone’y, będzie w przyszłości potencjalny zewnętrzny dodatek Apple.

iPhone 12 jako ładowarka indukcyjna FCC

Dodatkowo rysunki załączone w dokumentacji pokazują, że nadajnikiem (TX) wysyłającym energię do odbiornika (RX) jest iPhone. Dalej dowiadujemy się też, że do transmisji energii, cewki wykorzystują częstotliwość 360 kHz, a maksymalna dostarczana moc wynosi 5 W. W transmisji danych potrzebnych do ustalenia parametrów zasilania i zgodności (MFi) jest używane NFC. O takiej możliwości pisaliśmy już w maju tego roku.

Takie parametry idealnie pasują do ładowania np. słuchawek AirPods ewentualnie, choć to jest ze względu na średnicę cewki mniej prawdopodobne, Apple Watch. Te pierwsze mają się w nowych wcieleniach pojawić już niebawem. Raczej nie w tym roku, ale początek przyszłego jest bardzo prawdopodobny. Może wtedy Apple „uruchomi” tą ukrytą na razie funkcję nowych iPhone’ów.

Teraz warto się zastanowić jaki wpływ na czas pracy iPhone’a będzie maiło np. jednokrotne naładowanie etui do AirPods. Z drugiej strony, można ładować iPhone’a kablem, a słuchawki leżące na nim przy okazji już indukcyjnie w tym samym czasie. Zawsze to jeden kabel i ładowarka mniej.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (6)
L

6 komentarzy

 1. Grzegorz

  Błyskawica! Przypadek? Nie sądzę!

  • Jaromir Kopp

   Ikona zastosowana w iOS dotycząca ładowania indukcyjnego zbyt do znaku SS (jedno S) była podobna. Patrz np. w Mac Rumors.

 2. MAx

  Co ma wspólnego phone 12 z marszami anty aborcyjnymi czyżby popierał manifestacje kobiet przeciwko aborcji jest to jakaś nowa reklama iphony 12 dla kobiet stanie się on synonimem aborcja YES .

  • Jaromir Kopp

   A Wam wzrokowcom to się wszystko z d… kojarzy. Energia to energia.

   • Polityka

    Dobrze – nie ma co się dać wkręcić w polityczne dyskusje.

    Aczkolwiek kształt i kolor identyczne. Może jednak zmiana miniaturki?

 3. Dre

  Po prostu jakiś idiota wymyślił to logo. Teraz na siłę trzeba odkręcać. Ale fakt, że podobne.