^
Apple AirPods worlds most popular wireless headphones hey siri

Bezprzewodowe ładowanie z iPhone za pomocą NFC?

Jaromir Kopp

6 maja 2020

Plotki o tym, że iPhone będzie mógł bezprzewodowo ładować inne urządzenia, pojawiają się od roku. Już zeszłoroczne iPhone’y 11 miały używać tej funkcji do ładowania np. etui słuchawek AirPods.

Nie Qi, ale NFC?

Obecnie iPhone’y można zasilać bezprzewodowo za pomocą ładowarek zgodnych z Qi. Jest to standard przeznaczony tylko i wyłącznie do przenoszenia za pomocą indukcji elektromagnetycznej, energii na milimetrowe odległości i to przy precyzyjnym spasowaniu „anten”. Obecnie maksymalna moc, którą można przekazać, oscyluje w granicach 10 watów [W].

NFC powstał jako standard przesyłania informacji na podobnie niewielkie odległości, a jego dodatkową cechą jest możliwość zasilania nieposiadających własnych źródeł energii, układów również dzięki indukcji. Jednak energie przekazywane do układów NFC są maleńkie.

Wczoraj jednak NFC Forum zatwierdza specyfikację globalnego ładowania bezprzewodowego. Dopuszcza ono nie tylko krótkotrwałe zasilanie „stickera” NFC w celu wymiany z nim danych, ale również długotrwałe zasilanie z mocą do 1 wata [W]. Wydaje się to idealne do zastosowań zbliżonych ładowaniu słuchawek, Apple Pencil lub innych urządzeń z niewielkimi akumulatorami.

Co to ma wspólnego z Apple?

Ano to, że Aple jest jednym z 10 sponsorów forum NFC. Warto wspomnieć, że w iOS 14 najprawdopodobniej zostanie dodana możliwość otwierania i uruchamiania auta za pomocą iPhone’a lub Apple Watch z użyciem NFC. W opracowywaniu tej technologii również Apple brało udział.

Wg specyfikacji nowa funkcja ładowania nie powinna wymagać zmian konstrukcyjnych w budowie anten. Nadal do przesyłania informacji i energii będą używane fale o częstotliwości 13,56 MHz. Dodatkowo specyfikacja przewiduje poza trybem negocjowanym, w którym urządzenie ładowane i ładujące dogaduje się co do przekazywanej mocy (250, 500, 750 lub 1000 miliwatów) również tryb statyczny. Tryb statyczny wykorzystuje standardowe natężenie pola i zapewnia stały poziom mocy. Pozwoli to na łatwą implementację w wielu odbiornikach. To bardzo interesujące i perspektywiczne rozwiązanie.

Więcej informacji: NFC Forum Approves Global Wireless Charging Specification 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *