^
CarPlay

CarKey – iPhone zamiast kluczyków do auta

Jaromir Kopp

7 lutego 2020

Obecnie testowane bety nadchodzących systemów mają sporo nowości. Jest wśród nich i jedna, która może ucieszyć kierowców i posiadaczy nowych aut od producentów niebojących się współpracy z Apple.

iPhone’em lub zegarkiem otworzysz i uruchomisz samochód.

Dociekliwi fachowcy od grzebania w kodzie, zaraz po udostępnieniu bet, rozpoczęli poszukiwania nowości nieujawnionych oficjalnie przez Apple. Jedną z nich jest API CarKey, ale też nowa Apple TV.

CarKey będzie pozwalać na odblokowywanie (otwieranie) i blokowanie zabezpieczeń samochodu oraz uruchamianie napędu. Funkcja jest oparta o technologię NFC, taką samą, jak stosowaną przy płatnościach bezstykowych. Oznacza to, że do działania wymaga zbliżenia iPhone’a lub Apple Watch do miejsc, gdzie producent samochodu zainstalował anteny NFC.

Podobnie jak szybkie płatności w komunikacji miejskiej, CarKey może lub nie wymagać potwierdzenia za pomocą Touch (Face) ID, zależnie od ustawień w aplikacji Wallet. Urządzenie, którym będzie można otwierać i uruchamiać auto, można sparować z systemem w samochodzie przez podanie pinu wyświetlanego w kokpicie podczas procesu parowania. Oczywiście funkcja musi zostać zaimplementowana przez producenta auta m.in. ze względu na wspomniany proces parowania.

Nie wiadomo, czy kiedy i jacy producenci oraz w jakich modelach samochodów zaimplementują to rozwiązanie. Jednak CarPlay pojawia się coraz częściej w nowych modelach, a i do starszych może zawitać dzięki uniwersalnym rozwiązaniom. Być może i takie pojawi się dla CarKey.

Źródło: 9to5mac.com 

Fot. archiwum

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy