^
iphone12-wytrzymałoscnaupadek

Czy iPhone 12 jest odporny na upadki?

Przemysław Marczyński

27 października 2020

Jak nowy iPhone radzi sobie z największą bolączką użytkowników – uszkodzeniami mechanicznymi? Apple podczas prezentacji chwaliło się zastosowaniem specjalnej powłoki na ekran (Ceramic Shield), która miała zabezpieczyć go przed pęknięciem. Czy faktycznie ta ochrona działa i da nam pewność, że nie będziemy już musieli wymieniać rozbitych szyb w iPhonie?

iPhone 12 najbardziej wytrzymały

Firma ubezpieczeniowa Allstate przeprowadziła testy, pokazując jak nowy iPhone radzi sobie z upadkiem. Telefony iPhone 12 oraz iPhone 12 Pro zawieszono na wysokości 6 stóp (około 1.8 metra) i rzucono je na nierówną, asfaltową powierzchnię.

Oto wnioski z przeprowadzonych działań:

— iPhone 12 najlepiej zniósł testy upadku
— Ceramik Shield wykonuje swoje zadanie. W bardzo efektywny sposób chroni ekran
— iPhone 12 po upadku na ekran miał małe pęknięcie i zadrapanie na krawędzi
— iPhone 12 Pro pękł w dolnej połowie ekranu
— cały tył iPhone’a 12 Pro pękł podczas upadku
— wszystkie telefony nadal działały
— upadek na bok telefonu jest bardziej odporny na uszkodzenie niż upadek na przód lub tył telefonu

Testy upadków telefonu to w dużej mierze loteria. Sami zapewne poznaliście tę losowość. Raz telefon potrafi nam się wysunąć z dużej wysokości i nic mu nie jest, a w innym przypadku niepozorny upadek potrafi zniszczyć cały ekran. Zmiennych jest tu bardzo wiele ale pewne jest, że nowy iPhone 12 jest odporniejszy od swojego poprzednika. Jestem pewien, że model iPhone’a 12 mini będzie miał jeszcze lepsze parametry wytrzymałościowe. W grę wchodzi tu waga telefonu. Im aparat mniejszy, tym siłą z jaką uderza o podłogę jest mniejsza. Potwierdza to zresztą przeprowadzony test, gdzie lżejszy o 25 gramów iPhone 12 znacznie lepiej przetrwał upadki niż iPhone 12 Pro.

Z pewnością nie są to wyniki, które dadzą nam możliwość ochrony aparatu. Dlatego warto rozważyć zakup odpowiedniego etui.

Źródło: 9To5Mac

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *